Blog

Jak przebiega montaż krzesełka na szynie prostej?

Czy wiecie jak wygląda montaż krzesła schodowego na szynie prostej? Poniżej na przykładzie modelu Acorn 130 Superglide przedstawimy ten proces krok po kroku. Krzesełko schodowe Acorn Superglide to urządzenie dźwigowe nr 1 na rynku.

Zwymiarowanie schodów przed montażem

Krzesełko schodowe prostoliniowe
Zewnętrzne krzesełko Acorn

Bardzo często przed montażem staramy się schody u Klienta zmierzyć, sprawdzić i zobaczyć. Jeżeli jest to możliwe to podjeżdżamy do domu do Klienta. Sprawdzamy stronę montażu: prawą, czy lewą, ustalamy kwestie zasilania, gdzie należy zrobić gniazdko pod to urządzenie. Sprawdzamy kwestie newralgiczne, czy schody nie są za strome czy za płaskie, czy schody nie są zbyt wąskie, czy stopnie są mniej więcej równe, czy jest wystarczająca ilość miejsca przed schodami.

Często robimy montaże na podstawie poprawnie wykonanych zdjęć od Klienta i otrzymanego pomiaru. Jeżeli jest to pomiar robiony przez Klienta to wtedy na miejscu przed montażem dokonujemy docięcia na odpowiednią długość szyny jezdnej. Taki montaż wtedy jest szybszy bo wystarczy szynę przykręcić tylko do schodów. Jeżeli zaś pomiaru dokonujemy wcześniej to szynę tą docinamy przed przyjazdem do Klienta u nas w firmie.

Krzesełko schodowe a montaż szyny jezdnej

Szyna jezdna w przypadku krzesełka Acorn leży na noskach stopni. Szyna jest mocowana specjalnymi łapami. Każdy kawałek szyny powinien posiadać dwa mocowania. Czyli jeżeli standardowo mamy szynę w kawałkach po 2,5 metra użyjemy do takiego kawałka szyny dwa mocowania. Przed montażem musimy zrobić tak zwany limit, czyli miejsce stopu górnego, musimy zrobić otwór pod wprowadzenie kabla, musimy zamontować punkt ładowania, czyli tam gdzie akumulatory z krzesełka się ładuje. Następnie kładziemy szynę na stopni schodów, kładziemy mocowania i skręcamy śrubami.

Przy krótkich schodach gdzie szyna jest do długości 2,5 metra ten montaż jest bardzo łatwy i szybki. Przy szynie dłużej trwa on trochę dłużej, tam gdzie mamy łączenie elementów. Ciężej jest też montować tam gdzie noski schodów są na różnej wysokości. Mocowania fabryczne wtedy też trzeba przerobić odpowiednio. Często też dużo czasu może zająć nam kwestia z podpięcia prądu i podciągnięcia go do szyny jezdnej. Trzeba np. przewiercić się przez ścianę, domontować gniazdo na ścianę.

Musimy także odsunąć szynę od ściany o pewną odległość. Sprawdzić czy nie ma niczego co ze ściany wystaje. Czy nie ma żadnych parapetów poręczy, gzymsów. Określamy taką wirtualną linię, która nas ogranicza jeżeli chodzi o tą ścianę. Wtedy odsuwamy się od ściany o tą właśnie odległość czyli jakieś 7 do 8 centymetrów. Znaczymy miejsca pod wiercenie otworów. W przypadku drewnianych schodów wykorzystujemy wkręty, które dostarcza nam producent. W przypadku schodów betonowych, kamiennych montujemy szynę na kołki rozporowe. Czyli najpierw wiercimy otwory wiertarką udarową, wkręcamy korek rozporowy i wkręcamy śrubę.

Alternatywa dla krzesełka krzywoliniowego
Dwa krzesełka prostoliniowe

Krzesełko schodowe a jego mechnizm jezdny

Po zamontowaniu szyny jezdnej musimy wprowadzić na musimy nałożyć mechanizm jezdny czyli tak zwany wagonik na szynę jezdną. Musimy ustawić wagonik, czyli słupek pod siedzisko ustawić w pionie, podnóżek musimy ustawić w pionie, tak by osoba zawsze siedziała prosto na schodach. Na przykład krzesełko Acorn możne poruszać się po szynie jezdnej, która jest nachylona pod kątem od 52 stopni do 25. Jeżeli mamy schody bardziej płaskie niż 25 stopni to musimy przy montażu trochę pokombinować. Następnie dobrze skręcamy wszystkie śruby, które trzeba dokręcić. To wiążę się z koniecznością zdjęcia obudowy. Sprawdzamy wtedy też wszystkie okablowania, czy wszystkie wtyczki są powsuwane dobrze na płytę główną. Następnie wszystko skręcamy, nakładamy siedzisko, podłączamy kable które idą od ładowarki do punktów ładowania.

Robimy przejazd testowy, robimy przejazd w górę i w dół. Sprawdzamy wszystkie miejsca newralgiczne, które mamy na tak zwanej checkliście po montażowej.

Przeszkolenie z obsługi

Po montażu przekazujemy klientowi protokół montażu i kartę gwarancyjną. Przekazujemy informacje na temat tego jak urządzenia użytkować i serwisować. Zawsze też informujemy iż dostępni jesteśmy pod telefonem i możemy coś doradzić na bieżąco.

Oferta krzesełek schodowych
Oferta najlepszych krzesełek na rynku

Jak nie bać się montażu krzesełka schodowego

Montaż krzesełka schodowego można wykonać sprawnie i bez komplikacji szczególnie w sytuacji gdy mamy już wcześniej wymierzone schody i przygotowaną wcześniej szynę jezdną. Taki montaż wtedy może zająć nam około sześć godzin, łącznie z czasem potrzebnym na przeprowadzenie szkolenia. Szkolenie przeprowadzamy dla końcowego użytkownika jak i dla pozostałych domowników. Podsumowując krzesełko schodowe można zamontować szybko i bez komplikacji.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe
Krzesełko schodowe krzywoliniowe

Jak zmierzyć schody?

Warto dobrze przygotować się do takiego montażu i zmierzyć tak zwaną odległość ziemia-nosek. Mierzymy tą odległość w przypadku schodów prostych. Wchodzimy na górę schodów, rozwijamy miarkę od górnego stopnia na sam dół schodów. Odczytujemy wynik jaki mamy od ziemi do najwyższego stopnia. Do tego wyniku dodajemy około 20 cm. I ten wynik daje nam długość schodów. Szyny jezdne w krzesełkach prostych są produkowane standardowo. Odcinki gotowych szyn mają po 2,5 metra i są łączone przez montera ze sobą. Tą górną część szyny docina się tak by była jej odpowiednia długość.

Krzesełko schodowe – strona montażu

Stronę montażu krzesełka określa się stojąc na dole przed schodami patrząc z dołu do góry. Stronę krzesełka wyznacza nam ręka po stronie której będzie montowane krzesełko. A więc jeżeli szyna będzie zamontowana przy naszej prawej ręce to jest to krzesełko prawostronne. Jeżeli po lewej to jest to krzesełko lewostronne. Jest kilka modeli krzesełek na rynku jak na przykład Homeglide, gdzie to krzesło jest uniwersalne i stronę montażu można wybrać dowolnie. Jednakże większość modeli już w fabryce jest produkowana jako urządzenie prawo lub lewostronne.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe
Szybki montaż krzesełka schodowego

Szyna jezdna

Szynę jezdną w modelu Acorn Superglide montuje się do stopni schodów za pomocą tak zwanych łap czyli specjalnych mocowań. Te łapy rozkładamy tak by każdy odcinek szyny jezdnej był podparty co najmniej w dwóch miejscach i dodatkowo tak by nie było odległość większej niż jeden metr pomiędzy kolejnymi mocowaniami. Mocując szynę do stopni schodów należy pamiętać także by odsunąć ją od ściany. Tak by w czasie jazdy w górę i w dół krzesło schodowe nie miało kolizji.

Wagonik jezdny

Po zamontowaniu szyny jezdnej montuje się wagonik jezdny, który następnie się odpowiednio konfiguruje. Ustawia się zatem poziom podnóżka, słupek pod siedzisko w pionie, który ustawia się ręcznie. Montuje się siedzisko, podłącza się ładowarkę do gniazdka. Wagonik tak konfigurujemy by zatrzymywało się automatycznie na przystanku dolnym i górnym. W tym momencie gdy krzesełko się zatrzyma na przystanku, najeżdża ona na styk ładowania i pozwala to naładować akumulatory.

Szkolenie

Po montażu użytkownik otrzymuje przeszkolenie na temat tego jak użytkować krzesełko schodowe. Pokazuje się ja konserwować urządzenie, jak uruchomić, jak się przemieszczać w górę i w dół.

Skontaktuj się z naszym doradcą
Kontakt do naszej firmy

Winda schodowa dla niepełnosprawnych – czy da się pokonać schody będąc osobą niepełnosprawną?

Dla człowieka, który jest w pełni sprawny fizycznie, pokonanie schodów to żaden problem. Jednak osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim w takiej sytuacji przeżywa ogromne trudności. Czasem przecież zachodzi konieczność opuszczenia domu lub mieszkania, chociażby po to, żeby dostać się do lekarza albo urzędu. Z pomocą przychodzą rozwiązania dostępne na rynku w postaci urządzeń dźwigowych między innymi windy schodowe dla niepełnosprawnych czyli tak zwane krzesełka lub platformy schodowe.

Dwa krzesełka schodwoe
Dwa krzesełka prostoliniowe mogą zastąpić krzywoliniowe

Bariery architektoniczne na każdym kroku

Osoby sprawne fizycznie w ogóle nie zwracają uwagi na bariery architektoniczne znajdujące się w przestrzeni publicznej. W Polsce problem jest naprawdę duży. Do wielu budynków osoby niepełnosprawne po prostu nie mogą się dostać, ponieważ jest to niemożliwe. Nie ma:

 • podjazdów dla wózka inwalidzkiego,
 • nie ma specjalnych wind,
 • czy też podnośników.

Schody stają się barierą nie do pokonania. Świadomość społeczeństwa na szczęście z roku na rok wzrasta. Osoby odpowiedzialne za projektowanie budynków wiedzą już, że obecność wszelkiego rodzaju barier architektonicznych jest niepożądana. Nie zmienia to jednak faktu, że do starszych nieruchomości, budowanych wiele lat temu osoby z niepełnosprawnością nie dostaną się łatwo, nawet z opiekunem.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych – rozwiązanie problemu

Istnieje jednak sposób na to, by osoba niepełnosprawna odzyskała namiastkę wolności i wydostała się z własnego domu. Dom nie może być więzieniem. Często osoby niepełnosprawne mieszkające na wyższych piętrach bloków tak właśnie się czują, jak w więzieniu, jak w klatce, z której nie ma wyjścia. Producenci sprzętów ułatwiających życie osobom starszym i niepełnosprawnym proponują jako rozwiązanie windę schodową dla niepełnosprawnych, którą można zamontować w domu. Do wyboru są też różnego rodzaju transportery poruszające się po schodach. Wybór odpowiedniego sprzętu jest decyzją indywidualną i zawsze musi być poprzedzony analizą potrzeb konkretnej osoby. Można także skonsultować się:

 • z lekarzem,
 • fizjoterapeutą,
 • innymi opiekunami osób niepełnosprawnych,

którzy chętnie wymienią się swoimi doświadczeniami.

Krzesełko krzywoliniowe
Krzesełko schodowe na szynie krzywej.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych – co wybrać ? Schodołaz, krzesełko, platformę czy podnośnik.

Jeśli chodzi o cenę, a to przecież dla wielu osób ogromnie ważny czynnik, najtańszy, rozwiązaniem jest schodołaz. Niewielkim kosztem można sprawić, żeby osoba niepełnosprawna poruszała się w górę i w dół po schodach. Dzięki temu będzie mogła opuścić dom lub mieszkanie. Potrzebna będzie jednak pomoc opiekuna, który przetransportuje osobę po schodach. Schodołaz można przenosić z miejsca na miejsce, w razie potrzeby można go przenieść na inne schody niż te używane najczęściej.

Krzesełko schodowe, szczególnie te krzywoliniowe jest nieco droższe niż schodołaz, lecz wciąż jest to atrakcyjna oferta, którą warto rozważyć w kontekście likwidacji barier architektonicznych. Krzesełko takie montuje się na stałe do schodów, poprzez montaż szyny jezdnej, która może być prostoliniowa lub krzywoliniowa. Z tego urządzenia osoba starsza lub niepełnosprawna może korzystać samodzielnie.

Skontaktuj się z doradcą.
Skontaktuj się z naszym doradcą.

Platforma schodowa jest jednym z najdroższych rozwiązań. Dzięki platformie schodowej osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim może poczuć się całkowicie samodzielnym człowiekiem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że można skorzystać z porad dorady, który posiada szeroką wiedzę na temat wind schodowych dla niepełnosprawnych i służą radą, pomocą przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Krzesełko schodowe – nietypowe rozwiązania

W przypadku osób mających problem z wchodzeniem po schodach idealnie sprawdza się specjalne urządzenie w postaci krzesełka schodowego, które pełni funkcje jednoosobowej windy. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku. Oczywiście nawet młodzi ludzie nierzadko nie mają możliwości pokonywania we własnym zakresie przeróżnych barier architektonicznych. Na szczęście jest krzesełko schodowe, które można zainstalować w dowolnym miejscu w ciągu kilku godzin. Jeśli komuś zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy, to świetnym rozwiązaniem będzie wybranie modelu używanego, w przystępnej cenie.

Krzesełko schodowe zewnętrzne.

Pokonywanie barier architektonicznych staje się łatwe dzięki krzesełkom schodowym

Krzesełko schodowe jest urządzeniem dźwigowym, przeznaczonym przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych i starszych, umożliwia wjeżdżanie i zjeżdżanie ze schodów. Można liczyć na wygodne i szerokie siedzisko, dodatkowy komfort zapewniają podłokietniki, na których układa się ręce.  Producent wyposażył krzesełko również w pas bezpieczeństwa, dzięki czemu nie trzeba martwić się wypadnięciem z niego podczas wjeżdżania na wyższą kondygnację lub zjeżdżania w dół. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy jest w stanie przyjąć pozycję siedzącą, nierzadko wiąże się to z nasileniem nieprzyjemnych dolegliwości ze strony stawów. Na szczęście na to również znalazło się skuteczne rozwiązanie.

Warto zdecydować się na krzesełko schodowe wyposażone w ramę stojącą. Oznacza to, że nawet osoby mające trudności ze zginaniem nóg w kolanach mogą bezpiecznie i wygodnie wejść po schodach. Na tym jednak udogodnienia się nie kończą. Producent krzeseł schodowych postanowił jeszcze bardziej ułatwić i uprzyjemnić życie klientom. Przycisk służący do sterowania urządzenia może znaleźć się w perforowanym miejscu, czyli na jednym z podłokietników. Nie ma również problemu z wykonaniem na zamówienie wyższego krzesełka, aby dopasować się do wzrostu użytkownika. Krzesełko schodowe jest przeznaczone również dla osób, które nie mają kończyn dolnych. Jako że w ich przypadku niemożliwe staje się oparcie nóg na podnóżku w krzesełku, co zapewnia większą stabilność, to pozostaje dokładne przypięcie pasów bezpieczeństwa.

Krzesełko schodowe wewnętrzne.

Różne sposoby na wykorzystanie krzesełek schodowych

Krzesełko schodowe może zostać zamontowane na każdych schodach, niezależnie od materiału, z którego zostały one wykonane. Problemem nie są również strome i wąskie schody. W ich przypadku również istnieje możliwość zamontowania windy dla osób niepełnosprawnych. Nie ma znaczenia czy stopnie są metalowe, drewniane, kamienne. Doświadczeni fachowcy dopasują odpowiedni model krzesełka i zajmą się profesjonalnym montażem. Wszystko będzie działać prawidłowo, nawet skomplikowane zlecenia zostaną zrealizowane sprawnie i szybko. Krzesełko przyschodowe prostoliniowe może być zamontowane na schodach pod kątem nachylenia 48 stopni. Nawet jeśli szerokość schodów wynosi zaledwie 65 cm, to nadal możliwe jest zainstalowanie windy krzesełkowej. Jest to świetne rozwiązanie zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Jeśli krzesełko ma być użytkowane poza domem, to można liczyć na otrzymanie w zestawie specjalnego pokrowca, który chroni urządzenie przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie trzeba wobec tego martwić się, że dojdzie do awarii, po którym porusza się wagon wraz z krzesełkiem.

Krzesełko schodowe zamocowane do ściany?  

W przypadku krzesełek schodowych istnieje nawet możliwość zamontowania ich do specjalnej szyny, co świetnie sprawdza się w przypadku problematycznych schodów, o zróżnicowanej konstrukcji, przykładowo kręconych.  Dodatkowa szyna będzie też niezwykle pomocna przy bardzo wąskich schodach, które uniemożliwiają montaż krzesełka. Jak widać, krzesełka schodowe mają szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdzają się także do przetransportowania niepełnosprawnego dziecka w foteliku. Zamiast siedziska można także przymocować skrzynię, która posłuży do transportu rozmaitych towarów. Siedzisko w krzesełku jest demontowane, więc nie ma z tym problemu. Jest ono w stanie udźwignąć wagę 130 kg.

Krzesełko schodowe dla osób starszych i niepełnosprawnych

Bariery architektoniczne stają się poważnym problemem dla osób w podeszłym wieku, mających trudności z poruszaniem się. Na szczęście można temu przeciwdziałać. Krzesełko schodowe i jego montaż będzie sposobem na zwiększenie samodzielności . Wystarczy usiąść wygodnie, zapiąć pasy bezpieczeństwa, nacisnąć przycisk i wjechać na wyższą kondygnację. Nie trzeba nawet kupować nowego urządzenia, w sprzedaży znajdują się modele używane, które posłużą niezawodnie użytkownikom przez wiele kolejnych lat.

Krzesełko schodowe Acorn Suerglide

Krzesełko schodowe Acorn sposobem na ułatwienie sobie życia

Nawet młode osoby mogą mieć problemy z wchodzeniem po schodach z powodu różnych schorzeń czy rozmaitych niedomagań. Dla seniorów nierzadko pokonanie kilku stopni wiąże się z ogromną trudnością. Z kolei osoby na wózkach inwalidzkich nie są w stanie wejść po schodach we własnym zakresie z oczywistych powodów. Warto wobec tego zdecydować się na krzesełko schodowe na przykład model Acorn Superglide 130, które będzie służyć jako indywidualna winda, niezwykle wygodna i bezpieczna w użyciu. Angielski producent krzeseł cieszy się renomą od lat. Cały czas przybywają kolejni zadowoleni klienci, wdzięczni za ułatwienie im codziennej egzystencji. Jest to idealne rozwiązanie dla każdej starszej osoby i jej opiekuna. Realizacja zamówienia następuje bardzo szybko, to samo dotyczy montażu. Już po kilku godzinach można przejść do użytkowania własnej windy schodowej w swoim domu.

Krzesełko schodowe w pigułce

Krzesełko będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku schodów zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Marka Acorn jest bardzo dobrze znana, ma wieloletnie doświadczenie w produkcji krzesełek. Na wszystkie produkty udziela gwarancji, dzięki czemu w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z prawidłowym działaniem sprzętu zostanie udzielona natychmiastowa pomoc. Wystarczy właściwie użytkować krzesełko i pamiętać o jego regularnym serwisowaniu, a posłuży przez długi czas. Krzesełko schodowe Acorn może zostać zamontowane na różnego rodzaju schodach. Sprawdzi się ono nawet w przypadku ograniczonego miejsca, wąskich schodów. Do wyboru jest wiele opcji montażu, więc nie będzie problemu z zaadoptowaniem urządzenia do potrzeb i możliwości.

Serwisowanie krzesełka schodowego

Niedroga winda dla seniorów i osób mających problemy z poruszaniem się

Krzesełko schodowe Acorn może być zainstalowane po stronie zarówno lewej, jak i prawej. Umożliwia łatwe pokonywanie schodów na zewnątrz budynku i w domowych wnętrzach. Szynę jezdną montuje się do schodów, można też przymocować ją do ściany lub założyć szyny z zawiasem. W zestawie znajduje się ładowarka, która ładuje akumulator w czasie niekorzystania z niego. Jest również pokrowiec na  krzesełko, aby było ono chronione przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Mając własną windę schodową, znika problem z samodzielnym poruszaniem się po domu, wychodzeniem do ogrodu.

Długość szyny jezdnej w krzesełku może wynosić aż sześć metrów. Istnieje jednak możliwość jej wydłużenia lub skrócenia, jeśli wystąpi taka potrzeba. Nawet   jeżeli schody mają długość ośmiu metrów, to nie będzie problemu z dopasowaniem odpowiedniego modelu windy. Wszystko po to, aby użytkownik nie musiał martwić się barierami architektonicznymi. Pokonywanie stopni stanie się niezwykle łatwe i bezpieczne. Senior będzie bardziej samodzielny, wchodzenie po schodach przestanie być dla niego czymś uciążliwym i stanowić zagrożenia. Z krzesełka schodowego można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia, akumulatory są bardzo wydajne i szybko się ładują.

Winda domowa Stiltz – ile kosztuje?

Mała winda w Twoim domu

Winda domowa Stiltz to urządzenie do transportu osób starszych lub z niepełnosprawnością, które mają problemy z pokonywaniem schodów. Montujemy ją coraz częściej w domach lub w biurach. (kliknij aby dowiedzieć się więcej) Dzięki czemu możliwa jest likwidacja barier architektonicznych, a osoby mające problemy z poruszaniem się nie są skazane na przebywanie tylko w obrębie jednego piętra. 

W tym artykule poznasz cechy dwóch wind Stiltz dostępnych w ofercie firmy Windy Schodowe (kliknij aby dowiedzieć się więcej). Wyjaśnimy, czym się od siebie różnią, gdzie mogą być stosowane oraz ile kosztują. 

Winda domowa Stiltz

Winda domowa Stiltz Duo

Jaki ma udźwig i ile osób może przewieźć winda Stiltz Duo?

Maksymalne dopuszczalne obciążenie windy Stiltz Duo to 170 kg. Oznacza to, że mogą nią jednocześnie jechać dwie osoby. Przejazd windą może odbywać się w pozycji stojącej. A gdy z windy korzysta tylko jedna osoba, może ona jechać w pozycji siedzącej na opcjonalnym, dodatkowym krzesełku. 

Na jaką wysokość jedzie Stiltz Duo?

Wysokość na jaką może wjechać winda Stiltz Duo to 4,5 m. Co ważne, w odróżnieniu od modelu Stiltz Trio, nie można dodać przystanków pośrednich. Winda umożliwia więc pokonanie tylko jednej kondygnacji. 

Ile miejsca zajmuje model Stiltz Duo?

Osoby, które planują montaż windy Stiltz Duo z pewnością ucieszy wiadomość, że tzw. footprint, czyli powierzchnia podłogi zajęta przez windę to tylko 105×80 cm. Winda potrzebuje więc bardzo mało powierzchni i nie zabiera dużo miejsca. 

Ile kosztuje urządzenie Stiltz Duo?

Ostateczna cena urządzenia Stiltz Duo zależy od wielu czynników, np. wybranego wyposażenia dodatkowego, wysokości na jaką winda będzie podnosić, sposobu montażu. Można jednak przyjąć, że w wersji podstawowej winda kosztuje 75 – 80 tysięcy złotych. Cena ta obejmuje dostawę i montaż. W cenie ujęty jest podatek VAT w wysokości 8%. Warto pamiętać, że końcowa cena zależy od kursu euro. 

Zobacz, jak wygląda montaż windy domowej Stiltz Duo

Winda domowa Stiltz Trio

Jaki ma udźwig i ile osób może przewieźć winda Stiltz Trio?

Winda domowa Stiltz Trio może jednocześnie przewieźć trzy osoby lub osobę na wózku inwalidzkim razem z opiekunem. Jej maksymalne dopuszczalne obciążenie to 250 kg. 

Na jaką wysokość jedzie winda Stiltz Trio?

Stiltz Trio to winda, która umożliwia wjazd aż 6 m w pionie. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość montażu przystanku pośredniego. Można więc zamontować windę, która będzie jechać z piwnicy na pierwsze piętro z przystankiem na parterze. To rozwiązanie jest szczególnie polecane właścicielom domów jednorodzinnych. 

Co więcej, winda Stiltz Trio umożliwia zamontowanie wersji przelotowej. Oznacza to, że na dolnym przystanku wsiadamy do windy z jednej strony, a na górze wysiadamy z drugiej. Podsumowując, to wygodne rozwiązanie, które klient może lepiej dopasować do swoich konkretnych potrzeb i warunków mieszkaniowych. 

Ile miejsca zajmuje model Stiltz Trio?

Ze względu na większy dopuszczalny ciężar i wyższą wysokość, na jaką może wjechać winda Stiltz Trio, urządzenie zajmuje więcej miejsca. Powierzchnia, którą zabierze winda to 105×180 cm. Widać więc, że jest to znacznie więcej niż w przypadku windy Stiltz Duo. 

Ile kosztuje winda Stiltz Trio?

Podobnie jak w przypadku windy Stiltz Duo końcowa cena zależy od wielu czynników. W przybliżeniu można jednak powiedzieć, że koszt windy Stiltz Trio wynosi średnio 80 – 100 tysięcy złotych. W tym wypadku cena obejmuje też dostawę i montaż. Również przy zakupie windy Stiltz Trio ostateczna cena zależy od kursu euro, ma to szczególne znaczenie przy wyższych kwotach.

Dofinansowanie PFRON
Dofinansowanie z PFRON do windy domowej.
Winda domowa STiltz Trio.

Jak montowane są windy Stiltz?

Oba modele wind Stiltz montujemy albo przez otwór w stropie lub przy tzw. antresoli. Warto dodać, że montaż przy antresoli, czyli w duszy schodów jest prostszy, co sprawia, że cena takiej windy jest odpowiednio niższa.

Jak przygotować się do montażu windy?

Jako firma Windy Schodowe nie zajmujemy się pracami budowlanymi, co oznacza, że nie przygotowujemy otworu w stopie. Dysponujemy jednak materiałami, w których szczegółowo objaśniamy, jak przygotować miejsce montażu windy. Udzielamy też wskazówek dotyczących zasilania urządzenia. Zapraszamy do kontaktu.

Ile czasu trwa realizacja zamówienia?

Czas oczekiwania na windę domową Stiltz wynosi około 6-8 tygodni od podpisania umowy i wpłaty zaliczki. Przez ten okres można wykonać wszystkie prace budowlane, które są niezbędne, aby zamontować windę. Konieczne może być na przykład przygotowanie otworu w stropie. Wszystkim klientom udostępniamy materiały o tym, jak przygotować się do montażu. 

Jak przebiega proces montażu?

Montaż windy Stiltz trwa przeważnie od 2 do 3 dni. Jako firma Windy Schodowe nie wykonujemy prac budowlanych, co oznacza, że nie przygotowujemy otworu w stopie. Zajmujemy się dostawą windy domowej, jej montażem i skonfigurowaniem. Jednym z ostatnich etapów montażu jest przejazd testowy oraz szkolenie. Zwracamy szczególną uwagę na to, aby klient wiedział, jak bezpiecznie i prawidłowo korzystać z windy. Udzielamy też wskazówek dotyczących konserwacji urządzenia. 

Winda Stiltz Duo i Stiltz Trio – podsumowanie

Winda Stiltz Duo

 • Udźwig: 170 kg, 2 osoby
 • Powierzchnia zajęta pod windą: 105 x 80 cm
 • Wysokość wjazdu: 4,5 m
 • Cena: 75-80 tysięcy złotych

Winda Stiltz Trio

 • Udźwig: 250 kg, 3 osoby
 • Powierzchnia zajęta pod windą: 105 x 180 cm
 • Wysokość wjazdu: 6 m, można zamontować przystanek pośredni i drzwi przelotowe
 • Cena: 85-100 tysięcy złotych
Skontaktuj się z naszym doradcą

Najczęstsze problemy wind schodowych

Czasem zdarzają się sytuacje, że krótko po montażu, dzwonią do nas zestresowani klienci, którzy skarżą się, że ich winda schodowa nie jedzie. Oczywiście zachęcamy do kontaktu i zgłaszania problemów z urządzeniami. Warto jednak wiedzieć, że problemy wind schodowych najczęściej wynikają z drobnych przeoczeń, które można rozwiązać we własnym zakresie. Dzięki temu użytkownik windy i pozostali domownicy zaoszczędzą wiele nerwów i stresu. 

Z tego artykułu dowiesz się, co robić, gdy:
Na panelu krzesełka wyświetla się nieznany komunikat
Winda krzesełkowa nie jedzie

Na panelu krzesełka wyświetla się nieznany komunikat

Wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacjami, gdy dzwoniący zgłasza, że na panelu windy schodowej wyświetla się jakiś komunikat. W takiej sytuacji nie należy wpadać w popłoch, tylko zajrzeć do instrukcji i sprawdzić, co on oznacza. Może się okazać, że groźnie wyglądający komunikat C6 informuje o tym, że akumulatory są maksymalnie naładowane. Jak widać, nie trzeba niepokoić się tylko dlatego, że zauważyliśmy komunikat na panelu sterowania. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być odwołanie się do instrukcji użytkownika

Winda krzesełkowa nie jedzie – najczęstsze problemy wind schodowych

Przyczyn sprawiających, że winda schodowa nie jedzie może być mnóstwo. Może to wynikać z poważniejszej awarii urządzenia np. zepsutej elektroniki. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków wynika to z nieprawidłowej obsługi urządzenia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze problemy wind schodowych, które diagnozujemy u naszych klientów. 

Niepoprawna obsługa przycisku jazdy

Urządzenia do transportu seniorów i osób z niepełnosprawnościami mają przyciski typu hold to run. Oznacza to, że nie wystarczy raz wcisnąć przycisku, aby urządzenie jechało, ale trzeba go wcisnąć i przytrzymać. Urządzenie przemieszcza się tylko wtedy, gdy pasażer przytrzymuje przycisk jazdy. 

Często zdarza się, że osoby korzystające w windy schodowej zapominają o tym. 

Nieprawidłowa pozycja kluczyka

Kolejną przyczyną nieprawidłowego działania windy są problemy z kluczykiem. Krzesełko schodowe nie jedzie, ponieważ kluczyk nie jest przełączony do pozycji jazdy. O tym dodatkowym zabezpieczeniu również łatwo zapomnieć, jeśli z windy nie korzysta się regularnie.

Niewłaściwe ustawienie siedziska

Po zejściu z krzesełka należy pamiętać o ustawieniu siedziska w odpowiedniej pozycji. W wersji podstawowej windy schodowej Acorn, siedzisko nie obraca się automatycznie. Warto od początku korzystania z urządzenia wyrobić sobie nawyk ustawiania siedziska we właściwej pozycji, tj. plecami do ściany i bokiem w kierunku jazdy. 

Ładowarka nie jest wpięta w gniazdko

Następnym powodem, dla którego winda krzesełkowa nie chce jechać może być rozładowany akumulator. Krzesełka schodowe to urządzenia akumulatorowe. Naładowany akumulator pozwoli na pracę urządzenia nawet przy chwilowych przerwach dostawy prądu. Może się jednak zdarzyć, że akumulator się rozładuje, bo wtyczka ładowarki nie będzie wpięta do gniazdka. Aby uniknąć takich sytuacji warto nie wyjmować wtyczki z gniazdka. 

Zobacz, jak prawidłowo korzystać z krzesełka schodowego

Małe, ale stresujące problemy wind schodowych – jak ich uniknąć?

Trzymaj instrukcję obsługi pod ręką

Po zamontowaniu każdego krzesełka schodowego zawsze dajemy klientowi instrukcję obsługi. Oprócz papierowej wersji, wysyłamy też wiadomość e-mail z instrukcją w formacie PDF. Zdecydowanie zalecamy, aby instrukcję przechowywać w ustalonym, łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu, w sytuacji awaryjnej będzie można szybko sprawdzić, rozwiązanie określonego problemu znajdziemy w instrukcji.

Uważnie wysłuchaj szkolenia po montażu urządzenia

Gdy ekipa monterów skończy montować windę krzesełkową, nasi specjaliści zawsze przeprowadzają wyczerpujące szkolenie dotyczące prawidłowej obsługi urządzenia. Podczas tego szkolenia wielokrotnie powtarzają najważniejsze informacje i zwracają szczególną uwagę na rozwiązania, które mogą nie być intuicyjne – czyli np. konieczność przytrzymania przycisku, obrócenia siedziska i przełączenia kluczyka do pozycji jazdy. 

Co jakiś czas zrób przejazd techniczny

Nawet jeśli winda krzesełkowa z danej windy nie korzysta się na co dzień, zalecamy, aby co dwa tygodnie wykonać przejazd próbny. Urządzenie nieużywane szybciej może się zniszczyć. Dla akumulatorów i mechanizmów ważne jest regularne włączanie windy schodowej. 

Problemy wind schodowych – podsumowanie

Podsumowując, te podstawowe kroki pomogą rozwiązać większość typowych problemów, z którymi zgłaszają się do nas klienci. Próba rozwiązania powyższych przypadków na własną rękę często kończy się sukcesem. Jeśli jednak jest potrzebne wsparcie – prosimy o telefon. Przed rozmową warto przygotować informacje o tym, z jakim konkretnie urządzeniem jest problem. Czasami udaje nam się dojść do tego, o jakim urządzeniu mowa po takich wskazówkach jak nazwa miejscowości lub nazwisko osoby, u której montowaliśmy sprzęt. 

Skontaktuj się z naszym doradcą

Proces projektowania i produkcji szyny jezdnej do krzesełka Otolift Modul Air

Krzesełka Otolift Modul Air to jedne z urządzeń wykorzystywanych do transportu seniora lub osoby z niepełnosprawnością po schodach. Obecnie z powodzeniem wykorzystuje się je zarówno w prywatnych domach, jak i w urzędach, przychodniach lekarskich, czy innych instytucjach publicznych. 

Planujesz zakup krzesełka schodowego na schody krzywoliniowe i z lękiem myślisz o tym przedsięwzięciu? Nie ma się czego bać! Nasi specjaliści poprowadzą Cię krok po kroku przez wszystkie etapy zamówienia. Jako firma Windy Schodowe zajmujemy się kompleksowo całym procesem zamówienia i montażu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są poszczególne etapy projektowania i produkcji szyny jezdnej do krzesełka Otolift Modul Air. 

Jak wygląda proces zamówienia i produkcji krzesełka Otolift Modul Air?

Krzesełko na torze krzywoliniowym jest produkowane na konkretne zamówienie. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie szczegółowych informacji o wymaganiach w projekcie. Pierwszym etapem zamawiania krzesełka schodowego Otolift Modul Air jest wykonanie pomiaru schodów i szczegółowego rysunku. Należy na nim zaznaczyć między innymi wszystkie ewentualne przeszkody na trasie urządzenia (przeszkody, czyli np. parapety, grzejniki, poręcze, gzymsy). Zajmują się tym specjaliści z firmy Windy Schodowe. Kolejnym krokiem jest wysłanie wyników pomiarów i rysunków do producenta, czyli holenderskiej firmy Otolift. Producent następnie przygotowuje projekt wykonawczy z zaznaczonym kształtem szyny jezdnej i przesyła go do akceptacji. Po akceptacji, firma Otolift przystępuje do złożenia toru jezdnego. Ostatnim etapem jest montaż urządzenia u klienta. 

Zadzwoń i zapytaj o najlepsze rozwiązanie: 787 986 002.

Dlaczego krzesełko Otolift Modul Air to dobry wybór?

Krótki czas realizacji zamówienia

Niezaprzeczalną zaletą windy krzesełkowej Otolift Modul Air jest czas realizacji zamówienia. Standardowy czas oczekiwania na krzesełko schodowe wynosi tylko 2,5 – 3 tygodnie. Wystarczy niecały miesiąc, aby od złożenia zamówienia, zamontować urządzenie u klienta. 

Atrakcyjna cena krzesełka schodowego 

Kolejna cechą, która sprawia, że krzesełko Otolift Modul Air bardzo korzystnie wypada na tle konkurencji jest jego stosunkowo niska cena. Krzesełka schodowe na torze krzywoliniowym są droższe niż na torze prostym. Różnica w cenie wynika z faktu, że krzesełka krzywoliniowe są indywidualnie przygotowywane na zamówienie. 

Dlaczego montaż krzesełek Otolift Modul Air jest tańszy i szybszy?

Niska cena krzesełek Otolift Modul Air wynika z faktu, że ich producent składa szynę jezdną ze standardowych elementów. Firma Otolift masowo produkuje bardzo dużo rodzajów krótkich elementów szyny jezdnej. Dostępne są zarówno elementy odcinków prostych o długości od 10 cm aż do 2 m, jak również odcinki z zakrętami. Elementy produkowane w ten sposób występują w dwóch kolorach: brązowym i białym.

Następnie z gotowych elementów firma Otolift składa całość szyny jezdnej. 

Dzięki temu, że szyna jezdna składana jest z gotowych elementów, możliwe jest zakończenie procesu już w niecałe 3 tygodnie. 

Zobacz, jak wygląda korzystanie z krzesełka schodowego Otolift Modul Air:

Czy można modyfikować wygląd szyny jezdnej krzesełka Otolift Modul Air?

Klienci pytają często o wygląd szyny jezdnej i możliwości dostosowania jej do estetyki miejsca, gdzie ma być zamontowana. Ucieszy ich wiadomość, że zmiany w wyglądzie krzesełka mogą dotyczyć kolorystyki, jak i kształtu szyny jezdnej. 

Standardowa kolorystyka windy schodowej

Aby relatywnie tania produkcja i montaż krzesełek schodowych Otolift Modul Air była możliwa, trzeba pójść na pewne ustępstwa. Elementy szyny jezdnej produkowane masowo przez firmę Otolift są dostępne tylko w dwóch kolorach – białym i brązowym. Oczywiście możliwa jest zmiany koloru. Klient może wybrać dowolny kolor z palety RAL, na jaki pomalowana będzie szyna jezdna i nóżki krzesełka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że malowanie proszkowe jest czasochłonne i kosztowne. Jeśli fabryka przestawi malarnię na kolor wybrany indywidualnie jest klienta, wzrośnie wtedy zarówno cena urządzenia, jak i czas realizacji zamówienia. 

Indywidualny kształt szyny jezdnej 

Na życzenie klienta firma Otolift może wyprodukować szynę w kształcie idealnie zgodnym z oczekiwaniami klienta. Dzięki temu, urządzenie może prezentować się nieco estetyczniej. Niestety, wykorzystanie elementów hybrydowych sprawi, że czas realizacji zamówienia się wydłuży, a koszt będzie wyższy. 

Co wybrać? Krzesełko z gotowych elementów czy wyprodukowane na zamówienie?

Przed ostateczną decyzją warto rozważyć obie opcje: szynę jezdną złożoną z masowo produkowanych białych lub brązowych elementów lub szynę wyprodukowaną pod konkretne zamówienie w dowolnym kolorze. PIerwsze rozwiązanie będzie tańsze i użytkownik będzie mógł szybciej cieszyć się zamontowanym w domu urządzeniem. Z kolei druga opcja umożliwia jak najlepsze dopasowanie krzesełka schodowego do estetyki mieszkania lub obiektu, gdzie ma być ono zamontowane. 

Skontaktuj się z nami.

Podsumowując:

Najtańsza wersja krzesełka schodowego Otolift Modul Air na schody krzywoliniowe:

 • Białe lub brązowe elementy szyny jezdnej
 • Szyna jezdna złożona z gotowych elementów
 • Czas realizacji zamówienia to tylko 2,5 – 3 tygodnie

Droższa wersja windy schodowej na torze krzywoliniowym Otolift Modul Air:

 • Dowolny kolor elementów szyny jezdnej i nóżek wybrany z palety RAL
 • Szyna jezdna wyprodukowana na konkretne schody
 • Dłuższy czas oczekiwania na dostawę urządzenia

Dlaczego krzesełko schodowe nie jedzie?

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny, dla których krzesełko schodowe nie jedzie lub zatrzymuje się w trakcie jazdy.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że krzesełka schodowe w ofercie firmy Windy Schodowe to urządzenia bardzo dobrej jakości, które rzadko kiedy psują się same z siebie. Niezwykle ważna jest prawidłowa obsługa urządzenia i regularne serwisowanie. Odpowiednio częsta wymiana akumulatorów (zgodnie z zaleceniami) i innych elementów w połączeniu z właściwą obsługą praktycznie gwarantuje bezawaryjne użytkowanie windy schodowej. 

Spis treści artykułu:

Rozładowany akumulator

Jedną z najpopularniejszych przyczyn odpowiadających za to, że krzesełko schodowe nie chce jechać jest rozładowany akumulator. Obecnie w praktycznie wszystkich windach schodowych dostępnych na rynku stosuje się zasilanie akumulatorowe. To rozwiązanie ma wiele korzyści, np. pracę urządzenia nawet przy chwilowej przerwie w dostawie prądu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że czas żywotności akumulatorów jest ograniczony. Przeważnie producenci deklarują, że akumulator może pracować od 3 do 5 lat. 

Na szczęście akumulatory krzesełek schodowych o wiele wcześniej dają znać, że akumulator jest na wyczerpaniu. Pierwsze symptomy świadczące o tym, że warto wymienić akumulator to: :

 • Winda schodowa łatwiej jedzie w dół niż w górę
 • Jadąc, krzesełko schodowe zatrzymuje się co chwilę
 • Winda schodowa jedzie znacznie wolniej niż wcześniej. 

Jeśli zauważysz takie zachowanie urządzenia, przygotuj się na wymianę akumulatora w najbliższej przyszłości.

Krzesełko schodowe nie jedzie, jeśli nie jest włączone

Brzmi to może banalnie, ale naprawdę często zdarza się, że użytkownik zapomni o włączeniu urządzenia. Gdy winda schodowa nie chce ruszyć, trzeba sprawdzić, czy włącznik kluczowy w stacyjce oraz główny włącznik są załączone. Poszukiwanie rozwiązanie problemu z niedziałającym krzesełkiem schodowym warto zacząć od sprawdzenia, czy włączyliśmy urządzenie. Ta prosta czynność oszczędzi użytkownikowi czasu i stresu.  

Obrócone siedzisko uniemożliwia start windy schodowej

Krzesełka schodowe mają obracane siedziska, co sprawia, że korzystanie z nich jest zdecydowanie bardziej komfortowe dla użytkownika. Trzeba jednak mieć na uwadze, że winda schodowa nie rozpocznie jazdy, jeśli siedzisko będzie obrócone. Urządzenie może też się zatrzymać podczas jazdy, jeśli użytkownik zacznie przekręcać siedzisko. 

Zablokowane czujniki naciskowe nie pozwolą na jazdę krzesełka schodowego

Windy schodowe mają wiele czujników naciskowych umiejscowionych w różnych częściach urządzenia: np. w podnóżku, podłokietnikach, pod siedziskiem, czy w obudowie. Zdarzają się sytuacje, gdy dostają się do nich zabawki lub ich małe fragmenty, gałązki, a nawet kawałki tynku ze ścian. Jeśli którykolwiek czujnik zostanie aktywowany, krzesełko zatrzyma się lub nie wystartuje. 

Zobacz, jak wygląda jazda bezpieczną windą schodową dla seniora.

Krzesełko schodowe nie jedzie, bo mechanizm ograniczający prędkość wykrywa zbyt szybką jazdę

Zgodnie z Dyrektywą Maszynową maksymalna prędkość, z jaką mogą poruszać się krzesełka schodowe wynosi 0,15 m/s. Przeważnie jeżdżą one jednak wolniej, z prędkością 0,10 – 0,12 m/s. Normy wymuszają, aby windy schodowe miały wbudowany mechanizm OSG, którego rolą jest ograczenie prędkości. Gdy mechanizm ten wykryje, że krzesełko nabiera zbyt dużej prędkości – zatrzyma urządzenie. 

Również gdy użytkownik potrząsa windą (bo np. nierówno usiadł i chce się poprawić) mogą aktywować mechanizm OSG, który zatrzyma urządzenie. 

Mechanizm RMU wyczuwa, czy krzesełko przemieszcza się

Remote Monitoring Unit to mechanizm zbudowany z czujników zbliżeniowych. Jego zadaniem jest wykrycie, czy krzesełko schodowe się porusza i czy nie oddaliło się od szyny jezdnej. 

Zdarza się, że w szynę jezdną wkręci się szlafrok, kurtka lub ręcznik – systemy zbliżeniowe wyłapią nieprawidłowość i przekażą informację do płyty głównej, która zatrzyma pracę urządzenia. 

Co zrobić w sytuacji, gdy krzesełko schodowe nie jedzie?

Po pierwsze, trzeba uważnie przeczytać dokumentację. (Oczywiście jej lektura zalecana jest nawet przed pierwszym użyciem urządzenia). Wiele sytuacji wymienionych w tym artykule opisanych jest szczegółowo w dokumentacji. Warto zwrócić się do niej i sprawdzić czynniki, które mogły umknąć podczas korzystania z krzesełka (jak to, czy urządzenie jest włączone). 

Systematyczne przeglądy zwiększają żywotność urządzenia

Należy też zawsze pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzenia. Dzięki systematycznym przeglądom użytkownik dowie się o potencjalnych problemach i im zaradzi (np. przez wymianę akumulatora). W firmie Windy Schodowe oferujemy przeglądy serwisowe – nasi wykwalifikowani specjaliści pomogą Ci zadbać o Twoje krzesełko. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że krzesełko schodowe posłuży Ci jeszcze przez wiele lat.

Zasilanie pod krzesełko schodowe – co musisz wiedzieć?

Jedne z najczęstszych pytań, z jakimi zwracają się do nas nasi klienci, dotyczą tego, jakie zasilanie jest wymagane do montażu krzesełka schodowego. Przygotowanie odpowiedniego zasilania nie wymaga znacznych nakładów pracy i nie sprawia problemów: ładowarkę windy podłącza się do gniazdka 230 V. W tym artykule znajdziesz szczegółowe odpowiedzi na najpopularniejsze pytania związane z zasilaniem krzesełek schodowych. 

Przeczytaj i dowiedz się:

Jakie zasilanie zastosowane jest w windach schodowych?

Krzesełka schodowe są zasilane akumulatorowo. Oznacza to, że podczas pracy urządzenia, jazdy w górę czy w dół, krzesełko pobiera prąd z akumulatorów znajdujących się w krzesełku. To rozwiązanie ma wiele plusów. Po pierwsze, brak bezpośredniego połączenia z siecią elektryczną oznacza, że przy ewentualnej przerwy w dostawie prądu, można nadal korzystać z krzesełka. Po drugie, ponieważ akumulator wbudowany jest w urządzenie, nie ma wystających kabli i plączących się przewodów. Cały system zasilania zamknięty jest  jako zwarta konstrukcja w środku urządzenia. 

Przeważnie w krzesełkach schodowych wykorzystane są akumulatory żelowe, czasem litowo-jonowe. Zasilają one całą elektronikę, w tym diody sygnalizacyjne, silniki (m.in. silnik główny, silnik automatycznego obrotu, opuszczania podnóżka czy poziomowania – spotykany w krzesełkach na torze krzywoliniowym).

Kiedy ładować akumulatory?

W odróżnieniu od urządzeń zasilanych z sieci elektrycznej, które nie gromadzą w sobie prądu, akumulatory mają skończoną pojemność. Za zasilanie krzesełek schodowych odpowiedzialne są akumulatory o napięciu 12 V i pojemności 7-9 Ah (amperogodzin), połączone szeregowo. Zasilają one silniki prądu stałego o napięciu 24 V. 

Krzesełka schodowe ładują się w punktach ładowania, czyli wyznaczonych miejscach postoju na górnym lub dolnym początku szyny jezdnej. Punkt ładowania to rodzaj styków, do których doprowadzone jest niskie, bezpieczne napięcie stałe. 

Zgodnie z zaleceniami producenta, gdy urządzenie jest w stanie spoczynku, powinno zawsze znajdować się w punkcie ładowania. W praktyce oznacza to, że po skorzystaniu z krzesełka schodowego, zostawiamy je na górze lub dole schodów. Przeczytaj, jak wygląda montaż krzesełka schodowego na szynie prostej.

Gdzie przygotować gniazdko do wpięcia ładowarki krzesełka schodowego?

Zacznijmy od tego, w jakich miejscach nie powinno znajdować się gniazdko. Zalecamy, aby gniazdko nie było w obszarze, w którym przemieszcza się krzesełko. Umieszczenie gniazdka w obszarze ruchu urządzenia, wymusi na ekipie montującej konieczność odsunięcia szyny jezdnej od ściany. A to z kolei spowoduje zmniejszenie dostępnej szerokości schodów. 

Najlepszym miejscem na gniazdko elektryczne to ok. 0,5 metra od górnego krańca schodów. Inną korzystną lokalizacją jest sąsiednie pomieszczenie na górze. Ekipa montująca może się przewiercić do sąsiadującego pokoju i w nim podłączyć ładowarkę. Jeśli nie ma innej możliwości, w ostateczności gniazdko może znajdować się również na dole schodów. Nawet jeśli jest za ścianą lub pod schodami monterzy mogą wpiąć do niego krzesełko. 

Jak często ładować akumulatory?

Ważne jest, aby krzesełko schodowego było regularnie ładowane. Na szczęście nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi działaniami ze strony użytkownika. Aby akumulator krzesełka mógł się naładować, należy pozostawić urządzenie na górnym lub dolnym przystanku. Zwróć uwagę, aby ładowarka była zawsze podłączona do kontaktu. Dzięki temu, że wtyczka stale jest w gniazdku, urządzenie będzie się doładowywało podczas każdego postoju i będzie zawsze gotowe do pracy. 

Ile prądu zużywa krzesełko schodowe?

Wydatki ponoszone na energię elektryczną potrzebną do pracy krzesełka schodowego są niewielkie. Obliczyliśmy, że w skali roku jest to kwota rzędu 50-100 złotych. 

Czy jest potrzebne specjalne gniazdko?

Sieć elektryczna potrzebna do zasilania krzesełka schodowego nie musi mieć żadnych specjalnych parametrów. Wymagane jest zasilanie jednofazowe o typowej obciążalności prądowej. Zwykła instalacja elektryczna z bezpiecznikami B16 jest odpowiednia, zabezpieczenie może być nawet znacznie niższe, np. 6 A. Podsumowując, do podłączenia ładowarki/zasilacza w zupełności wystarczy typowe gniazdko, standardowo montowane w każdym domu. Większość wind schodowych ma “płaską” wtyczkę, czyli ma przewód fazowy i neutralny, bez przewodu ochronnego. Oznacza to, że do bezpiecznego użytkowania urządzenia nie jest potrzebne gniazdko z przewodem ochronnym, czyli tzw. “bolcem”. Nie jest ono jednak przeszkodą do montażu windy schodowej. 

Czy zamiast gniazdka wystarczy luźny kabel zasilający? 

Nie. Monter nie może podłączyć ładowarki do luźnego przewodu. Częścią usługi montażu jest wpięcie ładowarki do gniazdka elektrycznego. 

Zobacz, jak wygląda montaż krzesełka schodowego Otolift: 

Co zrobić, jeśli nie wiem, gdzie przygotować gniazdko?

Jeśli nie wiesz, gdzie w Twoim domu powinno znajdować się gniazdko do podłączenia windy schodowej – skontaktuj się z nami. Na podstawie zdjęć lub pomiarów powiemy, gdzie najlepiej będzie je zainstalować. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy klient samodzielnie wybierze niepoprawne miejsce na lokalizację gniazdka, czyli kolidujące z torem ruchu windy. W takiej sytuacji trzeba będzie ponownie je przenieść. Kontaktując się z nami, oszczędzisz czas i nerwy związane z nieudanym remontem. 

Podsumowując:

 • Krzesełko schodowe zasilane jest akumulatorem wbudowanym wewnątrz urządzenia. 
 • Akumulator ładuje się w punktach ładowania, czyli na górnym lub dolnym przystanku windy schodowej. 
 • Najlepiej, aby gniazdko, do którego włożona będzie wtyczka ładowarki, było 0,5 m od górnego krańca schodów. 
 • Krzesło schodowe podłącza się do standardowego gniazdka 230 V. 
 • Jeśli nie wiesz, gdzie zamontować gniazdko – skontaktuj się z nami.