Najczęstsze problemy wind schodowych

Czasem zdarzają się sytuacje, że krótko po montażu, dzwonią do nas zestresowani klienci, którzy skarżą się, że ich winda schodowa nie jedzie. Oczywiście zachęcamy do kontaktu i zgłaszania problemów z urządzeniami. Warto jednak wiedzieć, że problemy wind schodowych najczęściej wynikają z drobnych przeoczeń, które można rozwiązać we własnym zakresie. Dzięki temu użytkownik windy i pozostali domownicy zaoszczędzą wiele nerwów i stresu. 

Z tego artykułu dowiesz się, co robić, gdy:
Na panelu krzesełka wyświetla się nieznany komunikat
Winda krzesełkowa nie jedzie

Na panelu krzesełka wyświetla się nieznany komunikat

Wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacjami, gdy dzwoniący zgłasza, że na panelu windy schodowej wyświetla się jakiś komunikat. W takiej sytuacji nie należy wpadać w popłoch, tylko zajrzeć do instrukcji i sprawdzić, co on oznacza. Może się okazać, że groźnie wyglądający komunikat C6 informuje o tym, że akumulatory są maksymalnie naładowane. Jak widać, nie trzeba niepokoić się tylko dlatego, że zauważyliśmy komunikat na panelu sterowania. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być odwołanie się do instrukcji użytkownika

Winda krzesełkowa nie jedzie – najczęstsze problemy wind schodowych

Przyczyn sprawiających, że winda schodowa nie jedzie może być mnóstwo. Może to wynikać z poważniejszej awarii urządzenia np. zepsutej elektroniki. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków wynika to z nieprawidłowej obsługi urządzenia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze problemy wind schodowych, które diagnozujemy u naszych klientów. 

Niepoprawna obsługa przycisku jazdy

Urządzenia do transportu seniorów i osób z niepełnosprawnościami mają przyciski typu hold to run. Oznacza to, że nie wystarczy raz wcisnąć przycisku, aby urządzenie jechało, ale trzeba go wcisnąć i przytrzymać. Urządzenie przemieszcza się tylko wtedy, gdy pasażer przytrzymuje przycisk jazdy. 

Często zdarza się, że osoby korzystające w windy schodowej zapominają o tym. 

Nieprawidłowa pozycja kluczyka

Kolejną przyczyną nieprawidłowego działania windy są problemy z kluczykiem. Krzesełko schodowe nie jedzie, ponieważ kluczyk nie jest przełączony do pozycji jazdy. O tym dodatkowym zabezpieczeniu również łatwo zapomnieć, jeśli z windy nie korzysta się regularnie.

Niewłaściwe ustawienie siedziska

Po zejściu z krzesełka należy pamiętać o ustawieniu siedziska w odpowiedniej pozycji. W wersji podstawowej windy schodowej Acorn, siedzisko nie obraca się automatycznie. Warto od początku korzystania z urządzenia wyrobić sobie nawyk ustawiania siedziska we właściwej pozycji, tj. plecami do ściany i bokiem w kierunku jazdy. 

Ładowarka nie jest wpięta w gniazdko

Następnym powodem, dla którego winda krzesełkowa nie chce jechać może być rozładowany akumulator. Krzesełka schodowe to urządzenia akumulatorowe. Naładowany akumulator pozwoli na pracę urządzenia nawet przy chwilowych przerwach dostawy prądu. Może się jednak zdarzyć, że akumulator się rozładuje, bo wtyczka ładowarki nie będzie wpięta do gniazdka. Aby uniknąć takich sytuacji warto nie wyjmować wtyczki z gniazdka. 

Zobacz, jak prawidłowo korzystać z krzesełka schodowego

Małe, ale stresujące problemy wind schodowych – jak ich uniknąć?

Trzymaj instrukcję obsługi pod ręką

Po zamontowaniu każdego krzesełka schodowego zawsze dajemy klientowi instrukcję obsługi. Oprócz papierowej wersji, wysyłamy też wiadomość e-mail z instrukcją w formacie PDF. Zdecydowanie zalecamy, aby instrukcję przechowywać w ustalonym, łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu, w sytuacji awaryjnej będzie można szybko sprawdzić, rozwiązanie określonego problemu znajdziemy w instrukcji.

Uważnie wysłuchaj szkolenia po montażu urządzenia

Gdy ekipa monterów skończy montować windę krzesełkową, nasi specjaliści zawsze przeprowadzają wyczerpujące szkolenie dotyczące prawidłowej obsługi urządzenia. Podczas tego szkolenia wielokrotnie powtarzają najważniejsze informacje i zwracają szczególną uwagę na rozwiązania, które mogą nie być intuicyjne – czyli np. konieczność przytrzymania przycisku, obrócenia siedziska i przełączenia kluczyka do pozycji jazdy. 

Co jakiś czas zrób przejazd techniczny

Nawet jeśli winda krzesełkowa z danej windy nie korzysta się na co dzień, zalecamy, aby co dwa tygodnie wykonać przejazd próbny. Urządzenie nieużywane szybciej może się zniszczyć. Dla akumulatorów i mechanizmów ważne jest regularne włączanie windy schodowej. 

Problemy wind schodowych – podsumowanie

Podsumowując, te podstawowe kroki pomogą rozwiązać większość typowych problemów, z którymi zgłaszają się do nas klienci. Próba rozwiązania powyższych przypadków na własną rękę często kończy się sukcesem. Jeśli jednak jest potrzebne wsparcie – prosimy o telefon. Przed rozmową warto przygotować informacje o tym, z jakim konkretnie urządzeniem jest problem. Czasami udaje nam się dojść do tego, o jakim urządzeniu mowa po takich wskazówkach jak nazwa miejscowości lub nazwisko osoby, u której montowaliśmy sprzęt. 

Skontaktuj się z naszym doradcą