Winda schodowa dla niepełnosprawnych – czy da się pokonać schody będąc osobą niepełnosprawną?

Dla człowieka, który jest w pełni sprawny fizycznie, pokonanie schodów to żaden problem. Jednak osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim w takiej sytuacji przeżywa ogromne trudności. Czasem przecież zachodzi konieczność opuszczenia domu lub mieszkania, chociażby po to, żeby dostać się do lekarza albo urzędu. Z pomocą przychodzą rozwiązania dostępne na rynku w postaci urządzeń dźwigowych między innymi windy schodowe dla niepełnosprawnych czyli tak zwane krzesełka lub platformy schodowe.

Dwa krzesełka schodwoe
Dwa krzesełka prostoliniowe mogą zastąpić krzywoliniowe

Bariery architektoniczne na każdym kroku

Osoby sprawne fizycznie w ogóle nie zwracają uwagi na bariery architektoniczne znajdujące się w przestrzeni publicznej. W Polsce problem jest naprawdę duży. Do wielu budynków osoby niepełnosprawne po prostu nie mogą się dostać, ponieważ jest to niemożliwe. Nie ma:

  • podjazdów dla wózka inwalidzkiego,
  • nie ma specjalnych wind,
  • czy też podnośników.

Schody stają się barierą nie do pokonania. Świadomość społeczeństwa na szczęście z roku na rok wzrasta. Osoby odpowiedzialne za projektowanie budynków wiedzą już, że obecność wszelkiego rodzaju barier architektonicznych jest niepożądana. Nie zmienia to jednak faktu, że do starszych nieruchomości, budowanych wiele lat temu osoby z niepełnosprawnością nie dostaną się łatwo, nawet z opiekunem.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych – rozwiązanie problemu

Istnieje jednak sposób na to, by osoba niepełnosprawna odzyskała namiastkę wolności i wydostała się z własnego domu. Dom nie może być więzieniem. Często osoby niepełnosprawne mieszkające na wyższych piętrach bloków tak właśnie się czują, jak w więzieniu, jak w klatce, z której nie ma wyjścia. Producenci sprzętów ułatwiających życie osobom starszym i niepełnosprawnym proponują jako rozwiązanie windę schodową dla niepełnosprawnych, którą można zamontować w domu. Do wyboru są też różnego rodzaju transportery poruszające się po schodach. Wybór odpowiedniego sprzętu jest decyzją indywidualną i zawsze musi być poprzedzony analizą potrzeb konkretnej osoby. Można także skonsultować się:

  • z lekarzem,
  • fizjoterapeutą,
  • innymi opiekunami osób niepełnosprawnych,

którzy chętnie wymienią się swoimi doświadczeniami.

Krzesełko krzywoliniowe
Krzesełko schodowe na szynie krzywej.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych – co wybrać ? Schodołaz, krzesełko, platformę czy podnośnik.

Jeśli chodzi o cenę, a to przecież dla wielu osób ogromnie ważny czynnik, najtańszy, rozwiązaniem jest schodołaz. Niewielkim kosztem można sprawić, żeby osoba niepełnosprawna poruszała się w górę i w dół po schodach. Dzięki temu będzie mogła opuścić dom lub mieszkanie. Potrzebna będzie jednak pomoc opiekuna, który przetransportuje osobę po schodach. Schodołaz można przenosić z miejsca na miejsce, w razie potrzeby można go przenieść na inne schody niż te używane najczęściej.

Krzesełko schodowe, szczególnie te krzywoliniowe jest nieco droższe niż schodołaz, lecz wciąż jest to atrakcyjna oferta, którą warto rozważyć w kontekście likwidacji barier architektonicznych. Krzesełko takie montuje się na stałe do schodów, poprzez montaż szyny jezdnej, która może być prostoliniowa lub krzywoliniowa. Z tego urządzenia osoba starsza lub niepełnosprawna może korzystać samodzielnie.

Skontaktuj się z doradcą.
Skontaktuj się z naszym doradcą.

Platforma schodowa jest jednym z najdroższych rozwiązań. Dzięki platformie schodowej osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim może poczuć się całkowicie samodzielnym człowiekiem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że można skorzystać z porad dorady, który posiada szeroką wiedzę na temat wind schodowych dla niepełnosprawnych i służą radą, pomocą przy wyborze odpowiedniego urządzenia.