Osoba niepełnosprawna mieszkająca w bloku, może mieć problem z wydostania się z własnego mieszkania. W przypadku osoby mieszkającej na przykład na tak zwanym wysokim parterze, będzie mieć do pokonania kilka stopni by dostać się na poziom własnego mieszkania. Jednakże już dla osoby mieszkającej na przykład na drugim czy trzecim piętrze ilość tych schodów będzie zdecydowanie większa. Likwidacja bariery architektonicznej w bloku nie musi być droga ani trudna.
Platforma schodowa w bloku
W takim przypadku jak wyżej omawianym można zamontować platformę schodową prostoliniową. Przed montażem pod kątem technicznym należy przeanalizować kilka czynników. Na przykład należy wziąć pod uwagę szerokość schodów. Platformy schodowe występują w wielu rozmiarach. Są produkowane przez kilku producentów. Wielkość podestu jezdnego ma wpływ na to na jakiej szerokości schodów można zamontować dany model platformy schodowej. Sposób montażu prowadnic czyli szyny jezdnej też jest zależny od szerokości schodów. Kolejnym parametrem jest ilość miejsca na dole przed pierwszym stopniem. Platforma potrzebuje około 150 cm na dole. Jeżeli tego miejsca jest mniej, na przykład jest to w okolicach 130 centymetrów można zastosować platformę krzywoliniową.
Nasi klienci pytają nas często jaka musi być szerokość klatki schodowej po zamontowaniu platformy, tak by po montażu spełniała ona wymogi przepisów prawa przeciwpożarowego. My jako firma nie jesteśmy specjalistami od prawa budowlanego czy PPOŻ. Możemy wypowiadać się tylko o kwestiach technicznych samego urządzenia i konkretnego montażu.
Krzesełko schodowe w bloku
Można także zamiast platformy schodowej zamontować zewnętrzne krzesełko schodowe na szynie prostej. Jest to rozwiązanie tańsze niż zakup i montaż platformy schodowej. Urządzenie to potrzebuje mniejszej szerokości schodów jak i mniejszej ilości miejsca przed schodowymi. Natomiast należy mieć na uwadze to, że krzesełko schodowe nie przetransportuje osoby z wózkiem schodowym. Oczywiście można wózek przetransportować osobno po schodach. Ale w takim przypadku konieczna jest osoba do pomocy, opiekun osoby niepełnosprawnej. Taka osoba musi się przetransportować z wózka na krzesełko i z powrotem. Krzesełko schodowe jest tak zwanym półśrodkiem dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim.
Schodołaz jako dobre rozwiązanie?
Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze schodołazu. Schodołaz nie podlega pod dozór techniczny. Nie jest na stałe przymocowany do schodów. Schodołaz jest używany wówczas gdy chcemy go użyć. Schodołaz nie zabiera nic z szerokości schodów i używamy go wtedy gdy go potrzebujemy, a gdy nie jest używany stoi obok i czeka.
Podnośnik pionowy
W sytuacji gdy mieszkamy na wysokim parterze i mamy do poziomu gruntu do 3 metrów wysokości możemy zamontować podnośnik pionowy. Jest to urządzenie podnoszące w pionie. Takie urządzenie stoi na zewnątrz, przy balkonie czy tarasie. Pod to urządzenie potrzebny jest fundament. Podnośnik nie zabiera żadnej szerokości schodów, jednakże zaburza bryłę budynku. By go zamontować musi być zgoda wspólnoty bądź spółdzielni na jego montaż. Wówczas osoba na wózku często z opiekunem może tym podnośnikiem przetransportować się.
Jakie są opcje dla osoby mieszkającej na 2 piętrze?
Sytuacja bardziej się komplikuje gdy osoba nie mieszka na wysokim parterze, lecz na pierwszym piętrze i gdy pod mieszkaniem takiej osoby jest mieszkanie sąsiada. W takiej sytuacji nie będzie możliwości zamontowania podnośnika pionowego, gdyż to urządzenie będzie zasłaniało dostęp do światła słonecznego lokatorom mieszkającym pod. Wówczas ten podnośnik pionowy można zastąpić krzywoliniową platformą schodową, lub krzywoliniowym krzesełkiem schodowym. Taka sytuacja będzie występowała w przypadku montażu urządzenia na drugim, trzecim lub czwartym piętrze. Schodołaz jest dobrym rozwiązaniem w przypadku gdy schody są zbyt wąskie, lub administracja nie wyraża zgody na montaż urządzenia na stałe do schodów.
W przypadku schodołazów też trzeba wziąć pod uwagę sprawy techniczne schodów. Nie mogą one być zbyt wąskie, zbyt strome. Muszą mieć też odpowiedniej wielkości spocznik pomiędzy biegami schodów. Więc tak na prawdę w sytuacji gdy mieszka się na wysokim piętrze
i w górę ma się do wyboru kilka opcji. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z zarządcą spółdzielni lub wspólnoty i zapoznać się z ich decyzją w zakresie takiego montażu.
Warto także zastanowić się nad możliwością uzyskania dofinansowania ze środków PFRON. To dofinansowanie różni się, czasami jest wyższe czasami niższe. Ale warto mieć na uwadze to, że urządzenie kosztuje parę tysięcy złotych, więc w sytuacji gdy gdy jest możliwość otrzymać choć część dofinansowania warto skorzystać z takich pieniędzy.