Na co można otrzymać dofinansowanie z PFRON 2023

Osoby z niepełnosprawnościami każdego dnia zmagają się nie tylko ze swoim ciałem, lecz także z różnego rodzaju barierami architektonicznymi, które często występują nawet w ich domu. Rozwiązaniem takiego problemu może być krzesełko schodowe lub też mała winda domowa na które można otrzymać dofinansowanie z PFRON.

Krzesełko schodowe na szynie krzywej
Krzesełko schodowe krzywoliniowe

Czym jest krzesełko i platforma schodowa?

Są to stosunkowo proste konstrukcje, które składają się z szyny jezdnej, mechanizmu jezdnego, a także siedziska lub platformy najazdowej. Takie rozwiązanie umożliwia bardzo bezpieczne, lecz także wygodne dostanie się na wyższe piętra osobom z niepełnosprawnością. Jest to rozwiązanie szczególnie dobre dla osób, które jeżdżą na wózkach lub też chodzą o lasce. Urządzenia tego rodzaju poruszać się mogą po szynie prostej oraz tzw. krzywoliniowej.

Co bardzo ważne, nie zajmują na schodach wiele przestrzeni. Zwykle schody ulegają zwężeniu o około 20 centymetrów, więc nie dochodzi do znacznego pogorszenia ich przepustowości dla osób sprawnych ruchowo.

Likwidacja barier architektonicznych pfron 2023
Platforma schodowa

Dlaczego warto zainwestować w takie udogodnienia?

Krzesełko schodowe wykorzystywane jest w celu dostania się na wyższe piętro osobom mającym problemy z poruszaniem się. Najczęściej występuje wersja na szynie prostej, która porusza się na prostych odcinkach schodów. Szynę można zamontować nie tylko na długich schodach sięgających kolejnego piętra, lecz również na tzw. wysokim parterze, który bardzo często występuje w polskim budownictwie.

Wiedzieć trzeba, że dla osoby z niepełnosprawnością ruchową pokonanie nawet kilku schodków, aby wejść na parter, może być zadaniem bardzo trudnym. A czasami wręcz niewykonalnym. Dzięki platformie schodowej lub też krzesełkom schodowym pokonanie nawet najwyższych schodów nie stanowi większego problemu. A dzięki temu, że obsługa jest bardzo prosta, nikt nie będzie miał trudności z korzystaniem z takiego urządzenia.

Co to jest krzesełko krzywoliniowe?

Oczywiście schody w domach mogą występować w różnych rodzajach. Często ma się do czynienia np. ze schodami zabiegowymi. W takiej sytuacji polecane są krzesła schodowe krzywoliniowe.

W tym wypadku szyna jezdna nie jest poprowadzona w prostej linii, lecz może zakręcać, jeśli schody zmieniają swój kierunek. Co ciekawe, tego rodzaju szyny mogą być również montowane na klatkach schodowych w blokach. Dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością może za jednym razem pokonać nawet kilka pięter. Oczywiście takie rozwiązanie bez większych problemów stosujemy również w domach jednorodzinnych. Szyna jezdna produkowana jest pod konkretny kształt schodów. Poruszanie się po każdym budynku przestaje być dla osoby z ograniczeniami ruchowymi tak dużym problemem.

Oferta krzesełek schodowych
Wybierz odpowiednie krzesełko schodowe http://www.windy-schodowe.pl

Czy na zakup krzesełka i windy schodowej można otrzymać dofinansowanie z PFRON?

Choć krzesełko schodowe to naprawdę rewelacyjne udogodnienia dla każdej osoby z niepełnosprawnością ruchową, to jednak ogromną przeszkodą w jego zdobyciu jest często cena. W przypadku modelu opartego na prostej szynie koszt może wynieść około jedenaście tysięcy złotych. Urządzenia krzywoliniowe to nawet trzydzieści tysięcy złotych.

Jak można się łatwo domyślić, niewiele osób będzie mogło pozwolić sobie na taki wydatek. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania środków finansowych na ten cel. Osoby z niepełnosprawnością, które mają grupę inwalidzką, mogą dostać dofinansowanie ze środków PFRON. Otrzymać je można na podstawie specjalnego zgłoszenia, do którego należy dołączyć kosztorys inwestycji, fakturę pro forma od sprzedawcy i inne wymagane dokumenty. Te dokumenty to na przykład zgoda wspólnoty mieszkaniowej w przypadku montażu windy dźwigowej w bloku mieszkalnym. Po rozpatrzeniu wniosku osoba niepełnosprawna może liczyć na dofinansowanie pokrywające nawet 95% ceny zakupu takiego urządzenia. Zwykle decyzja podejmowana jest do 5-6 tygodni od złożenia wniosku.

Skontaktuj się z nami i sprawdź ofertę na najtańsze krzesełko schodowe.
Skontaktuj się ze specjalistą ds. likwidacji barier architektonicznych