Transport seniora po schodach – co wybrać?

“Mieszkam ze starszą osobą, która ma problem z pokonywaniem schodów. Słyszałem, że na rynku dostępne są różnego rodzaju wózki schodowe, czyli takie urządzenia, które pomagają w pokonaniu schodów. Chętnie dowiem się więc, jakie są sposoby na bezpieczny transport seniora po schodach”.

Z takimi problemami nasi klienci zwracają się do nas bardzo często. Jako firma zajmująca się likwidacją barier architektonicznych wiemy, że na rynku wybrać można spośród wielu urządzeń. Dzięki nim seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą pokonywać schody. W zależności od potrzeb można wybrać między schodołazami a krzesełkami schodowymi. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się każde z urządzeń i poznasz jego wady i zalety. 

Transport seniora po schodach – jak działa schodołaz?

Schodołaz to urządzenie medyczne, które umożliwia osobom starszym lub z niepełnosprawnościami przemieszczanie się z piętra na piętro. W odróżnieniu od windy schodowej, schodołaz jest mobilny. Oznacza to, że schodołaz nie jest na stałe przytwierdzony do schodów. Dlatego rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku osób starszych lub z niepełnosprawnościami, które prowadzą aktywny tryb życia. 

Schodołaz gąsienicowy

Schodołazy gąsienicowe to urządzenia przeznaczone do transportu osób korzystających z wózka inwalidzkiego. Ponieważ schodołazy mają ustandaryzowane wymiary, można je podpiąć do wielu typów wózków, w tym do wózków szpitalnych. Co ważne, ten typ schodołazu nie wymaga pomocy drugiej osoby. Schodołazy gąsienicowe mają akumulator zasilający napęd elektryczny, który wprawia w ruch gąsienice wjeżdżające po schodach. Właśnie dlatego schodołazy znajdują szerokie zastosowanie w instytucjach publicznych, do których należą urzędy, szkoły i szpitale. Maksymalny kąt nachylenia schodów pokonywanych przez schodołaz gąsienicowy to 35 stopni. Zalety schodołaza gąsienicowego to brak potrzeby pomocy w pełni sprawnego asystenta i przystosowanie do wózków inwalidzkich. Bez wątpienia wadą tego typu urządzeń jest to, że potrzebują dość dużo miejsca, aby swobodnie zawracać na schodach. 

Schodołaz kroczący

Z pewnością schodołazy kroczące są optymalnym wyborem w przypadku bardziej stromych i węższych schodów. Specjalnie zaprojektowany układ kółek pokonuje schody krok po kroku. Do obsługi schodołaza kroczącego wymagana jest pomoc drugiej osoby, która przyjmuje aż 30% obciążenia urządzenia. Ważne zatem, aby była to osoba w pełni sprawna. Senior lub osoba z niepełnosprawnością siada na siedzisku i zapina pas bezpieczeństwa, a asystent obsługuje urządzenie. Podsumowując schodołaz kroczący wyróżnia się stosunkowo niewielką wagą (25-35 kg), jest też mobilny i łatwy w transporcie. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z niego wymaga zawsze pomocy drugiej osoby.

Winda schodowa

Podczas gdy schodołazy to urządzenia przenośne, windy schodowe (inaczej windy krzesełkowe) to urządzenia na stałe montowane na schodach. Ich konstrukcja sprawia, że sprawdzają się zarówno na schodach o torze prostoliniowym, czyli bez zakrętów, oraz na krzywoliniowym. Winda krzesełkowa wyposażona jest w składane siedzisko, podłokietniki i podnóżek – dlatego nie zajmuje dużo miejsca. W końcu konserwacja nie jest uciążliwa – wystarczy w ramach zwykłych porządków domowych przetrzeć urządzenie wilgotną ściereczką. Senior może całkowicie samodzielnie korzystać z krzesła schodowego, które dodatkowo wyposażone jest w pas bezpieczeństwa. Kolejna zaletą urządzenia jest prosta i intuicyjna obsługa za pomocą panela sterującego zamontowanego przy podłokietniku. Jednym z najtańszych krzesełek jest winda schodowa HomeGlide.

Ile kosztują urządzenia do transportu seniora po schodach?

Schodołazy to jedne z tańszych urządzeń pomagających w transporcie seniorów po schodach. Koszt schodołazu kroczącego to mniej więcej 15 tysięcy złotych. Poza tym wszystkie te urządzenia, zarówno schodołazy oraz windy krzesełkowe, objęte są dofinansowaniem z PFRON w ramach usuwania barier architektonicznych. Jako firma Windy Schodowe pomagamy naszym klientom w prawidłowym wypełnieniu wniosku o dotację i wskażemy adresy odpowiednich instytucji udzielających dofinansowania. Dowiedz się więcej.