Zarówno platforma schodowa jak i podnośnik pionowy należą do grupy urządzeń, które umożliwiają transport osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Każde z nich posiada jednak specyficzne cechy, które mogą sprawdzić się w nieco innych warunkach. Warto zatem zapoznać się z podobieństwami oraz różnicami, występującymi pomiędzy tymi urządzeniami. Z poniższego artykułu dowiesz się które z nich, podnośnik czy platforma, okażą się dla Ciebie lepszym wyborem.
Możliwy udźwig
Udźwig jest szczególnie istotną kwestią, gdy osoba niepełnosprawna, korzystająca z windy dodatkowo musi poruszać się w asyście opiekuna. Dotyczy to m.in. dzieci, czy osób unieruchomionych. W przypadku obu wymienionych urządzeń mamy do czynienia ze zwiększoną dostępną nośnością. Udźwig platformy schodowej mieści się w granicach 225 – 250 kg, natomiast w przypadku niektórych podnośników jest to nawet do 400 kg. Warto jednak w takim przypadku zdecydować się na urządzenie, które jest dostosowane do transportu kilku osób.
Rodzaj zasilania
W zależności od miejsca montażu oraz zapotrzebowania użytkowników, warto wziąć pod uwagę również sposób zasilania urządzenia. Platforma schodowa posiada przede wszystkim zasilanie akumulatorowe. Oznacza to, że na jednym naładowaniu może wykonać tylko kilka przejazdów wzdłuż schodów. Następnie należy wrócić windą na stację ładowania i poczekać, aż akumulatory się naładują. Może być to uporczywe w przypadku instalacji windy w miejscu, w którym występuje duże zapotrzebowanie na jego używanie. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się podnośnik pionowy, który zasilany jest z sieci, a więc nie ma ograniczonej liczby przejazdów.
Miejsce montażu
Zasadniczą różnicą, występującą pomiędzy podnośnikiem i platformą, jest sposób oraz miejsce ich montażu. Platforma schodowa jest instalowana wzdłuż schodów, najczęściej montuje się ją do słupków, bądź ściany zewnętrznej. Bez wątpienia wiąże się to z ograniczeniem miejsca, dostępnego na schodach. Pomimo, że złożona platforma zajmuje nie więcej, niż 30 – 40 cm, w niektórych sytuacjach może to wpłynąć na utrudnienie korzystania z klatki schodowej pozostałym osobom. W przypadku podnośnika pionowego nie musimy się tego obawiać. Podnośnik bowiem montujemy obok schodów, najczęściej przy ich górnym podeście, nie powoduje więc zawężenia dostępnego miejsca na schodach.
Warunki techniczne
Pomimo wielu podobieństw, występujących pomiędzy platformą schodową i podnośnikiem warto przyjrzeć się warunkom formalnym oraz technicznym, jakie należy spełniać. W odróżnieniu do platformy schodowej, którą można zainstalować „z biegu”, w przypadku podnośnika pionowego nie jest to aż takie proste. Przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca, rekomendowane wymiary to ok 1,5 m x 1,5 m. Ponadto instalacja podnośnika wymaga także przygotowania fundamentów.
Koszty
Koszty zakupu i montażu obu tych urządzeń są podobne, i plasują się na poziomie ok. 30 000 zł – 45 000 zł. Należy jednak uwzględnić także koszty ich eksploatacji, które mogą się znacząco różnić. Jest to związane przede wszystkim z koniecznością wykonywania regularnych serwisów. W przypadku podnośnika pionowego wymóg ten należy spełniać co 30 dni, podczas gdy platforma schodowa powinna przejść przegląd raz na kilka miesięcy, a dla niektórych modeli nawet raz w roku. Ponadto każde z tych urządzeń podlega pod dozór techniczny, zgodnie z którym badanie dopuszczające należy wykonać zaraz po montażu, a następnie raz na 2 lata.