Windy dla niepełnosprawnych, ich rodzaje oraz koszty

Słowo „winda” większości ludzi kojarzy się przede wszystkim z najczęściej spotykanym w naszym otoczeniu urządzeniem, jakim jest winda osobowa. Porusza się ona dosyć szybko w linii pionowej, pomiędzy kondygnacjami i służy do transportu osób. Jednak w kategorii windy znajduje się również spory wybór urządzeń innego typu. Są to między innymi windy schodowe oraz windy pionowe, których przeznaczeniem jest głównie transport osób niepełnosprawnych. Z poniższego artykułu dowiesz się: jakie są dostępne rodzaje wind dla osób niepełnosprawnych, czym się różnią oraz jakie są ich szacunkowe ceny.

Windy dla niepełnosprawnych – główny podział pod względem rodzaju urządzeń


Windy dla osób niepełnosprawnych to urządzenia, które pozwalają na sprawne i komfortowe przemieszczanie pomiędzy piętrami osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Urządzenia te dzielą się na dwa główne typy, w zależności od sposobu poruszania. Pierwszy z nich to windy schodowe, które charakteryzuje montaż w ciągu biegu schodowego, czyli nad stopniami schodów. Korzystające z nich osoby przemieszczają się w pozycji siedzącej lub na wózku inwalidzkim. Drugi typ wind dla niepełnosprawnych to podnośniki pionowe, które poruszają się w pionie. To urządzenie może przewozić osoby w pozycji siedzącej, stojącej oraz te na wózku inwalidzkim.

Każdą z tych grup urządzeń możemy podzielić również z uwagi na specyfikę jej zastosowania. Spośród wind schodowych wyróżniamy dwa rodzaje urządzeń. Krzesełko schodowe, które umożliwia przemieszczenie osoby w pozycji siedzącej oraz platforma schodowa, która przeznaczona jest do transportu osób na wózku inwalidzkim. Dodatkowo dzielimy je także pod kątem możliwego toru jazdy. W zależności od konstrukcji schodów mogą poruszać się po torze prostym, lub po torze krzywym, gdy schody są kręte. Natomiast wymienione powyżej urządzenia możemy sklasyfikować jeszcze również z uwagi na miejsce jego zastosowania. Możliwy jest bowiem montaż wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz.

Skontaktuj się z nami i sprawdź ofertę na najtańsze krzesełko schodowe.
Krzesełko schodowe do transportu osób niepełnosprawnych.


Nieco inny sposób klasyfikacji stosowany jest przy rozróżnianiu rodzajów wind pionowych. Przede wszystkim można je podzielić pod względem wysokości, na jaką podnoszą oraz z uwagi na możliwy udźwig. Trzy główne warianty wysokości, w jakich dostępne są podnośniki pionowe to: 1 metr, do 3 metrów oraz powyżej 3 metrów. Z kolei w kwestii możliwego obciążenia wyróżniamy dwa rodzaje. Są to windy pionowe, które mogą transportować wyłącznie jedną osobę na wózku inwalidzkim, oraz takie, mogące przetransportować i dwoje pasażerów.

Jakie znaczenie przy wyborze windy dla niepełnosprawnych ma rodzaj zasilania?


Sposób, w jaki windy dla niepełnosprawnych są zasilane, to jedno z kluczowych zagadnień, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Główny podział obejmuje przede wszystkim dwie możliwości zasilania. Pierwszym z nich jest zasilanie akumulatorowe, które stosowane jest w większości wind schodowych, czyli krzesełkach czy platformach schodowych. W przypadku wind pionowych najczęściej są one zasilane bezpośrednio z sieci.

Warto pamiętać, że wybór urządzenia o określonym rodzaju zasilania, będzie determinował możliwości jego użytkowania. Windy schodowe, zasilane akumulatorowo, mają możliwość wykonania zaledwie kilku przejazdów, po których konieczne jest ponowne naładowanie baterii. Jeśli więc docelowym miejscem montażu windy jest często uczęszczana lokalizacja, jak szkoła, czy przychodnia, warto rozważyć instalację windy pionowej.

Jakie są ceny wind dla niepełnosprawnych?

Często zdarza się, że czynnikiem decyzyjnym przy wyborze windy jest jej koszt. Ceny urządzeń zależą przede wszystkim od ich rodzaju oraz poziomu skomplikowania miejsca montażu. Najtańsze dostępne windy to grupa krzesełek schodowych. Krzesełko schodowe, montowane wewnątrz, na szynie prostej, to koszt ok. 10 000 -13.000 zł. Przy montażu na zewnątrz koszt takiego krzesełka oscyluje pomiędzy 15 000 zł – 17 000 zł. Natomiast w przypadku krzesełka montowanego na szynie krzywoliniowej cen zaczynają się powyżej 30 000 zł – 35 000 zł.

Dowiedz się jak skorzystać z dofinansowania ze środków PFRON


Na nieco wyższej półce cenowej znajdują się platformy schodowe oraz małe podnośniki. Montaż prostoliniowy platformy schodowej to koszt około 30 000 zł, podobnie, jak koszt małego podnośnika pionowego, unoszącego na wysokość 1 metra. Krzesełko montowane na torze krzywoliniowym na więcej niż jednej kondygnacji, platforma schodowa na torze krzywoliniowym czy podnośnik pionowy, unoszący powyżej 3 metrów to koszt powyżej 30 000 zł. Najdroższe urządzenia to windy pionowe, unoszące na wysokość powyżej 3 metrów, których ceny rozpoczynają się od 50 000 zł.

Pionowy podnośnik,
Podnośnik pionowy do transportu osoby na wózku inwalidzkim


Warto w tym miejscu zwrócić uwagę również na fakt, że poza kosztem zakupu i montażu urządzenia, generuje ono także koszty związane z koniecznością jej regularnego serwisu oraz przeglądu.