Wybór windy dla osoby niepełnosprawnej – na co zwrócić uwagę?

Winda schodowa, przeznaczona dla osoby niepełnosprawnej, to rodzaj urządzenia spotykanego w przestrzeni coraz częściej.  Dzieje się tak między innymi przez wzgląd na coraz wyższą świadomość społeczną, dotyczącą niepełnosprawności oraz barier, z którymi osoby niepełnosprawne są zmuszone sobie radzić. Ale także dzięki coraz szerszemu asortymentowi urządzeń ogólnie dostępnych na rynku. Na wybór windy składa się wiele czynników, jakie należy wziąć pod uwagę. Między innymi takie jak specjalne potrzeby osoby niepełnosprawnej, warunki techniczne czy możliwości finansowe. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze kilka aspektów.

Jakość przede wszystkim

Niewątpliwie jednym z najbardziej kluczowych zagadnień, mających znaczenie przy wyborze windy dla niepełnosprawnych, jest jej jakość w stosunku do ceny. Winda schodowa jest urządzeniem kosztownym, które powinno służyć latami. Dobre rozpoznanie rynku pozwoli na zabezpieczenie przed niechcianymi trudnościami. Warto zatem poświęcić moment, aby przekonać się, czy wybrana winda spełnia wszelkie niezbędne wymogi. Jednak jak zweryfikować jej jakość? Jest na to kilka prostych sposobów.

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się klarowności informacji, przekazywanych przez sprzedawcę. Niepokój powinien zasiać brak konkretów lub niewiedza na temat windy, czy jej poszczególnych parametrów. Konsument zawierając umowę ze sprzedawcą, powinien zostać wyposażony w podstawową wiedzę, na temat samego urządzenia, ale także jego producenta. Jeśli jednak tak się nie stanie, tego typu informacje z powodzeniem zweryfikujemy samodzielnie. Mając dostęp do Internetu z łatwością można znaleźć parametry urządzenia, filmy instruktażowe czy opinie na jego temat. Rekomendujemy ponadto rozwiązanie stosowane od lat w naszej firmie Windy Schodowe. Mianowicie na życzenie klienta możemy przekazać kontakt do byłych klientów, którzy od lat użytkują dane urządzenie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie indywidualnej relacji.

Wybór windy a przejrzyste warunki

Windy schodowe to urządzenia podlegające pod nadzór techniczny. Wiąże się to między innymi z koniecznością odbywania regularnych odbiorów badań technicznych. Wybór windy warto zatem poprzedzić doprecyzowaniem kilku kwestii, które mogą okazać się szczególnie istotne w przyszłości. Pierwszą z nich jest gwarancja, okres jej obowiązywania oraz zakres, jaki obejmuje. Dzięki temu zyskujemy pewność, że w razie awarii zostaną podjęte stosowne kroki, które przyczynią się do szybkiego rozwiązania problemu.

Drugą, nie mniej ważną kwestią, jest dostęp do usługi serwisowej. Najwygodniejszą opcją, z punktu widzenia konsumenta, jest możliwość skorzystania z obsługi serwisanta za pośrednictwem sklepu, w którym dokonano zakupu. Dzięki temu serwis przebiega szybko i sprawnie, a osoba niepełnosprawna nie zostaje pozbawiona środka transportu na długie dni, bądź nawet tygodnie. Jeśli firma nie dysponuje własnymi serwisantami może zdarzyć się, że inny, zewnętrzny zakład, nie będzie chciał podjąć się wykonania napraw.

Likwidacja barier architektonicznych z sensem

Rozwój technologiczny sprzyja likwidacji barier architektonicznych. Windy schodowe, do niedawna niemal nieznane w naszym kraju, są już coraz częściej spotykane w domach prywatnych, jak i w miejscach publicznych. Oznacza to również, że na rynku pojawia się coraz więcej firm sprzedających tego typu urządzenia. Jeśli chcesz, aby wybór windy schodowej okazał się dobry, zadbaj o to, aby ustalić wszelkie potencjalne kwestie problematyczne jeszcze na etapie poszukiwania odpowiedniego urządzenia.