Likwidacja barier architektonicznych

Zagadnienie związane z likwidacją barier architektonicznych, co cieszy, pojawia się coraz częściej. Nie tylko w kontekście klientów indywidualnych, ale jest również poruszane przez firmy czy instytucje publiczne. Bez wątpienia świadczy to o skali problemu. Osoby niepełnosprawne, a przede wszystkim te, poruszające się na wózku inwalidzkim często nie mogą korzystać w pełni ze swoich praw. Dzieje się tak, ponieważ dostęp do nich jest utrudniony. Przeszkodę stanowią chociażby schody, podesty, czy krawężniki, których bez pomocy osób trzecich nie są w stanie pokonać. Likwidacja barier architektonicznych to zatem kwestia, nad którą należy się pochylić.

Bariery architektoniczne w postaci schodów.
Osoba niepełnosprawna przed schodami.

Likwidacja barier architektonicznych w domu

Skupmy się jednak na pierwszym i podstawowym miejscu, w którym osoba niepełnosprawna powinna mieć możliwość samodzielnej egzystencji. Chodzi oczywiście o własny dom. Likwidacja barier w najbliższym otoczeniu to zdecydowanie priorytet. Nasza firma Windy Schodowe (kliknij aby dowiedzieć się więcej) specjalizuje się w doradztwie, doborze oraz montażu różnego rodzaju wind schodowych. Ogólnie – urządzeń, których celem jest usunięcie barier architektonicznych, w  postaci schodów czy podestów. W naszej ofercie znajduje się kilka rodzajów urządzeń, służących przemieszczaniu pomiędzy piętrami. Każde z nich ma nieco inną specyfikę oraz możliwości montażu, a wybór danego urządzenia odbywa się na podstawie analizy sytuacji, dostępnych warunków technicznych oraz możliwości finansowych (kliknij aby dowiedzieć się więcej).

Likwidacja-barier-architektonicznych-stratos_platforma_schodowa_z_pasazerem
Estetyczna platforma schodowa.

Na wybór odpowiedniej windy składa się kilka czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, czy montaż dotyczy domu prywatnego, czy klatki schodowej w bloku. Od tego zależy m.in.  konieczność wystąpienia o zgodę do administracji budynku. Istotną kwestią jest również położenie schodów – wewnątrz, czy na zewnątrz budynku, ponieważ niektóre urządzenia nie mają możliwości montażu zewnętrznego. Ważne jest również określenie, czy z windy będzie korzystała tylko jedna osoba, czy więcej, oraz czy dotyczy to osób z trudnościami w poruszaniu, czy niepełnosprawnych, przemieszczających się na wózku inwalidzkim.

Windy służące likwidacji barier architektonicznych w postaci schodów

Winda schodowa, która w pełni niweluje bariery architektoniczne, i jest przy tym dedykowana osobom niepełnosprawnym na wózku inwalidzkim, jest platforma schodowa. To urządzenie montuje się w ciągu biegu schodowego. Posiada najazd, który pozwala na samodzielne korzystanie z platformy przez osoby niepełnosprawne. Jest to wysoce komfortowe rozwiązanie, jednak z uwagi na jego wymiary, często montaż nie jest możliwy w domu jednorodzinnym. Alternatywnym rozwiązaniem zdaje się być krzesełko schodowe (kliknij aby dowiedzieć się więcej), które również porusza się wzdłuż schodów, a przy tym zajmuje dużo mniej miejsca. To idealne urządzenie dla osób z trudnościami w poruszaniu, czy osób w podeszłym wieku. Likwidacja barier za jego pomocą jest proste i przyjemne. Z powodzeniem może być używane również przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. W tym celu jednak konieczna będzie pomoc opiekuna.

Likwidacja-barier-architektonicznych-krzeselko-schodowe-otolift-modul-air-platforma-schodowa-ascendor-plk8
Krzesełko schodowe lub platforma schodowa

Innym rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się na wąskich schodach jest schodołaz (kliknij aby dowiedzieć się więcej). To mobilne urządzenie, do którego montuje się wózek inwalidzki, a następnie, za pomocą taśmy gąsienicowej lub kół kroczących, schodołaz transportuje osobę na wózku wzdłuż schodów. Dużą zaletą schodołaza jest jego niewielki wymiar oraz ciężar, dzięki czemu można przewozić go np. w bagażniku samochodu i używać na różnych klatkach schodowych. Jednak, aby móc skutecznie z niego skorzystać, konieczna jest każdorazowa obecność opiekuna.

Dla wymagających podnośnik pionowy

Jeśli jednak niezbędna jest winda, która pozwoli na samodzielne korzystanie, dostępne są także urządzenia typu podnośnik pionowy (kliknij aby dowiedzieć się więcej). To rodzaj windy, której działanie przebiega podobnie, jak w przypadku klasycznej windy osobowej. Zajmuje jednak dużo mniej miejsca, i nie wymaga zbyt ciężkich przeróbek. Przykładem takiego podnośnika jest np. model Liftboy, czyli mały podnośnik, który sprawdzi się przy podestach i schodach do wysokości 100 cm. Czasem jednak likwidacja barier oznacza umożliwienie korzystania osobie niepełnosprawnej z wyższego piętra, np. w bloku. W przypadku wyższych schodów lub konieczności przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami, warto zapoznać się z podnośnikami KaliB, KaliA lub windami domowymi Stiltz DUO oraz TRIO.

Likwidacja-barier-architektonicznych-podnosnik-liftboy-kalib-winda-domowa-stiltz
Likwidacja barier architektonicznych za pomocą windy domowej.