Pomiar schodów pod kątem montażu krzesełka schodowego

Prawidłowy montaż krzesła schodowego pozwala na jego użytkowanie przez wiele lat. W tym celu, w pierwszej kolejności należy wykonać pomiar schodów. W wielu przypadkach, szczególnie kiedy mamy do czynienia ze schodami zabiegowymi czy krętymi, konieczny jest bardzo precyzyjny pomiar. Niezbędne będzie zatem zatrudnienie specjalisty, który dzięki wiedzy i doświadczeniu wykona pomiary w prawidłowy sposób. Jeśli jednak schody są proste, a w ich biegu nie występują przeszkody w postaci drzwi czy parapetów, pomiaru można dokonać samodzielnie.

Pomiar schodów – najważniejsze kwestie

W przypadku krzesła schodowego na torze prostoliniowym w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na sposób montażu szyny. Wiele osób mylnie uważa, że instaluje się ją do ściany, podczas gdy jest ona montowana do stopni schodów. Ponadto, należy również wziąć pod uwagę, że w dolnej części schodów szyna wystaje poza ich bieg nawet o 40 cm. Jej grubość wynosi około 12 cm, a dodatkowo powinna znajdować się w odległości ok 7 – 10 cm od ściany. Oznacza to, że tor jezdny krzesełka schodowego zawęzi przestrzeń na schodach o około 20 cm.

Jak prawidłowo wykonać pomiar schodów do montażu krzesełka schodowego prostoliniowego?

W pierwszej kolejności powinna zostać określona tzw. strona montażu. Stronę zawsze oceniamy, zgodnie z konwencją międzynarodową,  patrząc na schody „z dołu”. Jeśli klient nie potrafi samodzielnie ocenić po której stronie schodów krzesełko sprawdzi się lepiej, wystarczy przesłać zdjęcie klatki schodowej do firmy montażowej. Specjalista na podstawie zdjęć określi po której stronie powinno znajdować się krzesełko, i będzie można przystąpić do pomiaru.

Następnym istotnym parametrem jest odległość pomiędzy krawędzią najwyższego stopnia a podłogą na samym dole schodów. Aby wykonać taki pomiar należy użyć stalowej miarki 5 m, umieścić ją na krawędzi najwyższego stopnia i opuszczać w dół schodów. W ten sposób otrzymujemy wymiar długości biegu schodów. Innym przydatnym wymiarem jest ilość miejsca na spoczniku dolnym, poniżej pierwszego stopnia., tzw. głębokość dolnego spocznika. Kolejne punkty to pomiar szerokości, wysokości oraz głębokości stopnia. Szerokość schodów to odstęp występujący pomiędzy barierkami lub pomiędzy ścianą a barierką – minimalna zalecana szerokość to ok 75 cm. Głębokość natomiast to pomiar w miejscu, w którym stawiamy stopę.

Kąt nachylenia schodów

Pomiar schodów w zakresie kąta ich nachylenia jest kolejną, bardzo istotną kwestią, bez której nie należy podejmować próby montażu. Krzesełka schodowe na szynie prostej pracują bowiem w ograniczonym zakresie nachylenia schodów. Najczęściej jest to zakres od 25° do 55° kąta nachylenia. Oznacza to, że jeśli schody posiadają większy, bądź mniejszy kąt nachylenia montaż krzesełka na torze prostym będzie niemożliwy

W jaki sposób zmierzyć kąt nachylenia? Na szczęście wcale nie trzeba tego parametru mierzyć. A wszystko za sprawą prostego działania matematycznego, na podstawie którego można tę wartość wyliczyć. W tym celu jednak niezbędny jest dosyć dokładny pomiar schodów, wspomniany w punktach powyżej.

Pomiar schodów to nie wszystko

Dokładny pomiar to pierwsza czynność, o którą powinniśmy zadbać przed instalacją krzesełka schodowego. Jednak aby firma dostarczająca krzesło mogła odpowiednio przygotować się do jego montażu, należy zadbać o jeszcze kilka kwestii. Jedną z nich jest dostarczenie informacji, dotyczącej materiału, z jakiego wykonane są schody. W zależności od tego, czy są one drewniane, betonowe czy metalowe, niezbędne jest zastosowanie właściwego mocowania. Ponadto w pobliżu klatki schodowej powinno się znajdować gniazdko elektryczne. Jeśli takowego nie ma, należy wcześniej je przygotować, gdyż jest ono niezbędne do właściwego działania krzesła schodowego.