Krzesło schodowe na schodach dwubiegowych

Schody dwubiegowe to popularna konstrukcja, która składa się z dwóch biegów schodów, przedzielonych spocznikiem. Jest to rozwiązanie, które stosuje się powszechnie, zarówno w piętrowych domach jednorodzinnych, jak i w blokach mieszkalnych. Jednak dla osób o ograniczonej sprawności fizycznej lub niepełnosprawnych, stanowią trudną do pokonania barierę architektoniczną. W takiej sytuacji warto zainstalować windę schodową, która ułatwi poruszanie się osobie z trudnościami. Krzesło schodowe na schodach dwubiegowych to jedno z urządzeń, które dobrze sprawdzi się w takim przypadku.

Krzesełko schodowe na szynie krzywej
Krzesełko schodowe do transportu seniora po schodach

Dwie możliwości montażu krzesła na schodach dwubiegowych

Pierwszym, dosyć oczywistym rozwiązaniem w przypadku schodów, składających się z dwóch części, biegnących w różnych kierunkach, jest krzesło schodowe, poruszające się po torze krzywoliniowym. Taka opcja pozwala poprowadzić bieg krzesła po jednym torze, który jest dostosowany do wszelkich krzywizn, występujących na klatce schodowej. W zależności od warunków oraz potrzeb tor krzesełka można zainstalować zarówno po stronie zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Warto zauważyć, że krzesło w takim montażu ma dosyć spore możliwości. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca oraz może poruszać się nawet po dosyć stromych schodach.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe
Krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym.

Inna możliwość zakłada instalację na dwubiegowej klatce schodowej dwóch krzesełek, poruszających się po torach prostych. Pierwsze z nich znajduje się na dolnej części schodów, a drugie na górnej. Osoba korzystająca z takiego rozwiązania wjeżdża pierwszym krzesełkiem na spocznik. Następnie przechodzi do drugiego krzesełka, i nim przemieszcza się po drugiej części schodów. W przypadku krzesła poruszającego się po torze prostym również istnieje możliwość montażu po lewej lub prawej stronie klatki schodowej. Jednak najczęściej w takim przypadku są one montowane od ściany, czyli po stronie zewnętrznej.

Które rozwiązanie będzie odpowiednie dla mnie?

Aby wybrać opcję, która będzie idealnie dopasowana należy przede wszystkim rozpatrzyć jakie są potrzeby osoby korzystającej. Kluczowe znaczenie mają także warunki techniczne panujące w pomieszczeniu. Krzesło na schodach dwubiegowych w każdej z dostępnych opcji sprawdzi się bowiem w różnych sytuacjach. Z punktu widzenia osoby niepełnosprawnej, z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem jest montaż krzesełka na torze krzywoliniowym. Porusza się ono jednostajnie, bez przystanków, i transportuje osobę korzystająca z dołu schodów, do samej góry. Jest to szczególnie wygodne w sytuacji, kiedy osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim, i nie ma możliwości przesiadki w trakcie jazdy na drugie krzesełko.

Dwa krzesełka schodowe na torze prostym
Krzesełko schodowe na schodach dla osób niepełnosprawnych

Jeśli jednak decydującym czynnikiem przy wyborze krzesełka są kwestie finansowe może się okazać, że będzie ono nieosiągalne. Koszt krzesełka schodowego na torze krzywoliniowym może być nawet dwukrotnie wyższy, niż rozwiązanie obejmujące dwa krzesełka na torze prostym. To drugie jest natomiast warte rozważenia, jeśli osoba korzystająca jest w stanie przejść pomiędzy przystankami, i przesiąść się na drugie krzesełko. Skorzystać z niego mogą zatem z pewnością osoby po kontuzjach, poruszające się o kulach, czy osoby starsze, poruszające się np. w asyście balkoniku.

Dofinansownaie pfron
Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie na zakup krzesełka schodowego
Skontaktuj się z nami i sprawdź ofertę na najtańsze krzesełko schodowe.
Skontaktuj się z doradcą ds. likwidacji barier architektonicznych