Krzesełko schodowe – sposób na dom bez barier

Krzesełko schodowe to jedno z wielu rodzajów urządzeń, które służą osobom niepełnosprawnym w przemieszczeniu się po schodach. Jest to jednocześnie jedno z najtańszych oraz najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Dzięki relatywnie niskiej cenie oraz szerokiemu zastosowaniu jego zakup jest osiągalny dla większego grona klientów. Warto zatem, przed wyborem optymalnego rozwiązania, zapoznać się z jego najważniejszymi cechami.

Jakie zastosowanie ma krzesełko schodowe?

Krzesło schodowe to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń przeznaczonych do transportu osób po schodach. W odróżnieniu od innych rodzajów wind dla niepełnosprawnych, takich, jak m.in. platforma schodowa czy podnośnik pionowy, krzesełko można zamontować na niemal każdej klatce schodowej. Sprawdzi się zarówno na schodach prostych, jak i zabiegowych czy kręconych. Możliwa jest również jego instalacja na wąskich i stromych schodach, co jest niemożliwe w przypadku innych urządzeń, poruszających się wzdłuż schodów.

Krzesło schodowe na ogół montuje się do stopni schodów, dzięki czemu jego tor można indywidualnie dostosować. Wzdłuż schodów prostych mocuje się profil aluminiowy, który stanowi szynę jezdną, dopasowaną do długości oraz kąta nachylenia schodów. Zawęża on przestrzeń klatki schodowej o ok. 20 cm. W przypadku krzesełka schodowego, poruszającego się po torze krzywym, szynę również najczęściej montuje się do stopni schodów. Jest ona jednak produkowana na podstawie pomiarów i dedykowana konkretnej klatce schodowej.

Właściwości wyróżniające krzesełka schodowe

Zarówno krzesełka przeznaczone do schodów prostych, jak i te do schodów krzywych, służą do transportu pomiędzy piętrami osób, o ograniczonych możliwościach ruchowych. Udźwig krzeseł schodowych wynosi ok. 120 – 130 kg, sprawdzą się one zatem idealnie dla osób starszych, mających problemy z chodzeniem, czy niepełnosprawnych, poruszających się o kulach. Pewnym ograniczeniem jednak, z uwagi na konieczność przesiadania się, jest transport osób, poruszających się na wózku inwalidzkim.

W celu zapewnienia największego bezpieczeństwa podczas użytkowania krzesełka wszystkie urządzenia wyposażone są w obracane siedziska. Pozwalają one, w sposób bezpieczny, wsiąść, a następnie zsiąść z krzesełka. Ponadto każde z dostępnych krzesełek posiada system, dzięki któremu urządzenie automatycznie zatrzymuje się, jeśli napotka na swej drodze przeszkodę. Podobne system zastosowano w przypadku pasów bezpieczeństwa, które automatycznie blokują się w przypadku nagłego szarpnięcia, co chroni osobę użytkującą przed niechcianym upadkiem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę stając przed wyborem krzesełka schodowego?

Choć krzesełka schodowe mają atrakcyjne ceny oraz szerokie zastosowanie, mają także pewne ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę. Jedną z kluczowych kwestii jest aspekt zasilania urządzenia, krzesełka schodowe są bowiem zasilane akumulatorowo. Oznacza to, że nie są one przeznaczone do jazdy ciągłej, a wymagają doładowania co kilka przejazdów. Może być to potencjalnie problematyczne, jeśli w docelowym miejscu będzie wielu użytkujących. Jednak w przypadku jednego pasażera, w domku jednorodzinnym, będzie go niezauważalne.