Zasilanie pod krzesełko schodowe – co musisz wiedzieć?

Jedne z najczęstszych pytań, z jakimi zwracają się do nas nasi klienci, dotyczą tego, jakie zasilanie jest wymagane do montażu krzesełka schodowego. Przygotowanie odpowiedniego zasilania nie wymaga znacznych nakładów pracy i nie sprawia problemów: ładowarkę windy podłącza się do gniazdka 230 V. W tym artykule znajdziesz szczegółowe odpowiedzi na najpopularniejsze pytania związane z zasilaniem krzesełek schodowych. 

Przeczytaj i dowiedz się:

Jakie zasilanie zastosowane jest w windach schodowych?

Krzesełka schodowe są zasilane akumulatorowo. Oznacza to, że podczas pracy urządzenia, jazdy w górę czy w dół, krzesełko pobiera prąd z akumulatorów znajdujących się w krzesełku. To rozwiązanie ma wiele plusów. Po pierwsze, brak bezpośredniego połączenia z siecią elektryczną oznacza, że przy ewentualnej przerwy w dostawie prądu, można nadal korzystać z krzesełka. Po drugie, ponieważ akumulator wbudowany jest w urządzenie, nie ma wystających kabli i plączących się przewodów. Cały system zasilania zamknięty jest  jako zwarta konstrukcja w środku urządzenia. 

Przeważnie w krzesełkach schodowych wykorzystane są akumulatory żelowe, czasem litowo-jonowe. Zasilają one całą elektronikę, w tym diody sygnalizacyjne, silniki (m.in. silnik główny, silnik automatycznego obrotu, opuszczania podnóżka czy poziomowania – spotykany w krzesełkach na torze krzywoliniowym).

Skontaktuj się z nami i sprawdź ofertę na najtańsze krzesełko schodowe.
Skontaktuj się z naszym doradcą ds. likwidacji barier architektonicznych

Kiedy ładować akumulatory?

W odróżnieniu od urządzeń zasilanych z sieci elektrycznej, które nie gromadzą w sobie prądu, akumulatory mają skończoną pojemność. Za zasilanie krzesełek schodowych odpowiedzialne są akumulatory o napięciu 12 V i pojemności 7-9 Ah (amperogodzin), połączone szeregowo. Zasilają one silniki prądu stałego o napięciu 24 V. 

Krzesełka schodowe ładują się w punktach ładowania, czyli wyznaczonych miejscach postoju na górnym lub dolnym początku szyny jezdnej. Punkt ładowania to rodzaj styków, do których doprowadzone jest niskie, bezpieczne napięcie stałe. 

Zgodnie z zaleceniami producenta, gdy urządzenie jest w stanie spoczynku, powinno zawsze znajdować się w punkcie ładowania. W praktyce oznacza to, że po skorzystaniu z krzesełka schodowego, zostawiamy je na górze lub dole schodów. Przeczytaj, jak wygląda montaż krzesełka schodowego na szynie prostej.

Gdzie przygotować gniazdko do wpięcia ładowarki krzesełka schodowego?

Zacznijmy od tego, w jakich miejscach nie powinno znajdować się gniazdko. Zalecamy, aby gniazdko nie było w obszarze, w którym przemieszcza się krzesełko. Umieszczenie gniazdka w obszarze ruchu urządzenia, wymusi na ekipie montującej konieczność odsunięcia szyny jezdnej od ściany. A to z kolei spowoduje zmniejszenie dostępnej szerokości schodów. 

Najlepszym miejscem na gniazdko elektryczne to ok. 0,5 metra od górnego krańca schodów. Inną korzystną lokalizacją jest sąsiednie pomieszczenie na górze. Ekipa montująca może się przewiercić do sąsiadującego pokoju i w nim podłączyć ładowarkę. Jeśli nie ma innej możliwości, w ostateczności gniazdko może znajdować się również na dole schodów. Nawet jeśli jest za ścianą lub pod schodami monterzy mogą wpiąć do niego krzesełko. 

Jak często ładować akumulatory?

Ważne jest, aby krzesełko schodowego było regularnie ładowane. Na szczęście nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi działaniami ze strony użytkownika. Aby akumulator krzesełka mógł się naładować, należy pozostawić urządzenie na górnym lub dolnym przystanku. Zwróć uwagę, aby ładowarka była zawsze podłączona do kontaktu. Dzięki temu, że wtyczka stale jest w gniazdku, urządzenie będzie się doładowywało podczas każdego postoju i będzie zawsze gotowe do pracy. 

Ile prądu zużywa krzesełko schodowe?

Wydatki ponoszone na energię elektryczną potrzebną do pracy krzesełka schodowego są niewielkie. Obliczyliśmy, że w skali roku jest to kwota rzędu 50-100 złotych. 

Czy jest potrzebne specjalne gniazdko?

Sieć elektryczna potrzebna do zasilania krzesełka schodowego nie musi mieć żadnych specjalnych parametrów. Wymagane jest zasilanie jednofazowe o typowej obciążalności prądowej. Zwykła instalacja elektryczna z bezpiecznikami B16 jest odpowiednia, zabezpieczenie może być nawet znacznie niższe, np. 6 A. Podsumowując, do podłączenia ładowarki/zasilacza w zupełności wystarczy typowe gniazdko, standardowo montowane w każdym domu. Większość wind schodowych ma “płaską” wtyczkę, czyli ma przewód fazowy i neutralny, bez przewodu ochronnego. Oznacza to, że do bezpiecznego użytkowania urządzenia nie jest potrzebne gniazdko z przewodem ochronnym, czyli tzw. “bolcem”. Nie jest ono jednak przeszkodą do montażu windy schodowej. 

Czy zamiast gniazdka wystarczy luźny kabel zasilający? 

Nie. Monter nie może podłączyć ładowarki do luźnego przewodu. Częścią usługi montażu jest wpięcie ładowarki do gniazdka elektrycznego. 

Zobacz, jak wygląda montaż krzesełka schodowego Otolift: 

Co zrobić, jeśli nie wiem, gdzie przygotować gniazdko?

Jeśli nie wiesz, gdzie w Twoim domu powinno znajdować się gniazdko do podłączenia windy schodowej – skontaktuj się z nami. Na podstawie zdjęć lub pomiarów powiemy, gdzie najlepiej będzie je zainstalować. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy klient samodzielnie wybierze niepoprawne miejsce na lokalizację gniazdka, czyli kolidujące z torem ruchu windy. W takiej sytuacji trzeba będzie ponownie je przenieść. Kontaktując się z nami, oszczędzisz czas i nerwy związane z nieudanym remontem. 

Podsumowując:

  • Krzesełko schodowe zasilane jest akumulatorem wbudowanym wewnątrz urządzenia. 
  • Akumulator ładuje się w punktach ładowania, czyli na górnym lub dolnym przystanku windy schodowej. 
  • Najlepiej, aby gniazdko, do którego włożona będzie wtyczka ładowarki, było 0,5 m od górnego krańca schodów. 
  • Krzesło schodowe podłącza się do standardowego gniazdka 230 V. 
  • Jeśli nie wiesz, gdzie zamontować gniazdko – skontaktuj się z nami.