Platforma schodowa, podnośnik pionowy czy rampa?

To najczęstsze pytanie, jakie słyszymy od administratorów budynków, którzy się do nas zwracają. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników. Podstawowym zagadnieniem jest ustalenie z jakim rodzajem bariery architektonicznej mamy do czynienia. Jest to kluczowa kwestia aby móc zdecydować, która winda schodowa będzie odpowiednia – platforma schodowa czy podnośnik. Czy chodzi o podest, schody zewnętrzne czy może schody wewnętrzne, prowadzące na tzw. „wysoki parter”? W każdym z tych przypadków sprawdzi się inne urządzenie. Z poniższego tekstu dowiesz się na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze windy schodowej do budynku, jakim jest blok.

Platforma schodowa czy podnośnik pionowy?

W jakiej sytuacji sprawdzi się rampa?

Jest to rodzaj betonowego podjazdu, który umożliwia osobom niepełnosprawnym dostanie się do budynku, gdy występuje różnica w poziomach wysokości. Taka konstrukcja powinna spełniać określone parametry, jak m.in. kąt pochylenia, który nie może przekraczać 6%. Oznacza to, że każde 5 centymetrów wzniesienia powinno rozłożyć się na metrowym odcinku pochylni. Jeśli różnica poziomów wynosi 1 metr, rampa powinna mieć długość 20 metrów. Ponadto każdy podjazd powinien mieć również 1,5 metra odcinka płaskiego. Jest to zatem rozwiązanie, dla którego wymagana jest spora ilość dostępnego miejsca.

Dużą zaletą takiego rozwiązania, z punktu widzenia administratora budynku, jest fakt, że tego typu konstrukcja nie podlega pod dozór techniczny. W praktyce oznacza to, że po wybudowaniu rampy, nie musimy już więcej w nią inwestować. Nie musi przechodzić przeglądów, ani specjalnych konserwacji. Należy jednak zwrócić uwagę, że taki podjazd nie jest rozwiązaniem wysoce komfortowym. Szczególnie, gdy występuje spora różnica między poziomami, a co za tym idzie, do pokonania często jest nawet parędziesiąt metrów pochylni.  Dla osób starszych, poruszających się na wózku inwalidzkim, pokonanie takiej odległości pod górę może okazać się wręcz niemożliwe.

A może platforma schodowa?

To urządzenie montowane na tzw. ciągu biegu schodowego, pozwalające przetransportować osobę na wózku inwalidzkim. Platforma schodowa porusza się po prowadnicach na szynie jezdnej. Można ją zamocować do ściany nośnej (jeśli obok schodów takowa się znajduje), lub do słupków, które stoją na stopniach schodów.

Zgrabna platforma schodowa.

W porównaniu do podjazdu betonowego platforma schodowa (kliknij aby dowiedzieć się więcej) zajmuje bardzo mało miejsca. Szyna jezdna często może służyć jako uchwyt czy barierka, a platforma po złożeniu ma grubość ok 30 centymetrów. Nie wymaga specjalnej konstrukcji, wylewania fundamentów czy pozyskiwania pozwoleń na budowę. Koszty utrzymania związane są przede wszystkim z serwisowaniem, które odbywa się z reguły raz na 6 miesięcy. Dodatkowo raz na rok należy wykonać badanie elektryczne oraz co 2 lata badania UDT. Ponadto zasilana jest akumulatorami, dzięki czemu urządzenie będzie działało nawet, jeśli wystąpi zanik napięcia sieciowego.

Dofinansownaie pfron

Jeśli rozważasz opcję platformy schodowej w montażu zewnętrznym warto wziąć pod uwagę jej potencjalnych użytkowników. Platforma zainstalowana na zewnątrz jest wyposażona w pokrowiec, który – szczególnie w okresie zimowym – należy zdejmować i zakładać przy każdorazowym użyciu. Dla wielu osób poruszających się na wózku inwalidzkim, szczególnie starszych, czynność ta może okazać się niemożliwa.

Podnośnik pionowy to dobry wybór, gdy potrzebujesz windy do transportu kilku osób jednocześnie

To urządzenie, przypominające klasyczną windę, która porusza się na linii pionowej: w górę oraz w dół. Najczęściej jest montowany przy wysokich podestach, na zewnątrz lub w środku budynku. Jego dużym plusem jest większy udźwig oraz pojemność, dzięki czemu może przetransportować jednocześnie kilka osób, np. osobę na wózku inwalidzkim wraz z opiekunem, lub matkę z dzieckiem w wózku. Ponadto winda posiada zasilanie z jednej fazy oraz sieciowo, czyli urządzenie działa nawet, jeśli w sieci brakuje napięcia.

Instalacja podnośnika pionowego (kliknij aby dowiedzieć się więcej) jest jednak możliwa dopiero po spełnieniu kilku wymagań. Wymagana jest m.in. odpowiednia ilość miejsca (ok 1 m x 1,5 m). Maksymalna wysokość, na jakiej się porusza to 3 metry, a ponadto do jego zamontowania konieczne jest również wylanie fundamentów. Należy również uwzględnić koszty serwisowania, które w przypadku tego urządzenia będą wyższe, niż w pozostałych. Przeprowadza się je minimalnie raz na 30 dni.

Rampa, platforma schodowa czy podnośnik – co wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od wielu czynników i należy je rozpatrywać indywidualnie. Z całą pewnością należy uwzględnić warunki, jakie występują w budynku oraz kto będzie korzystał z urządzenia. Kluczową kwestią jest także dostępny budżet. Warto pamiętać, że niektóre rozwiązania, takie jak rampa, pozwalają na sporą, ale jednorazową inwestycję. Inne natomiast, jak platforma schodowa czy podnośnik, będą wymagały ponoszenia kosztów przez cały okres użytkowania.

Skontaktuj się z naszym doradcą